Jak nosit baret? Elegantní podzimní kousek s nádechem francouzského šarmu sluší každému

Women at a Coffee Shop

V chladném počasí je dobré schovat do tepla také hlavu. Oblíbené čepice a barety se v zimě razantně hlásí o slovo. Jak baret nosit a vypadat stylově? A jak si vybrat správnou velikost? Čtěte dál.

woman in black long sleeve dress and yellow knit cap
Foto: Unsplash

Z historie baretu

Francouzské slovo baret je označením pro plochou čepici a pochází z latinského „birretum“. V 19. století červený baret s oblibou nosil španělský revolucionář Tomás de Zumalacárregui. Odtud byl možná už jen krůček k tomu, aby barety nosili také příslušníci armády. Ostatně. „Zelené barety“ jsou neoficiálním názvem speciální jednotky americké armády.

Baret je v současné době běžnou součástí dámských i pánských šatníků. Ale nebylo tomu tak vždy. Původně se jednalo o pokrývku hlavy, kterou nosili především dělníci. V nedávné historii si baret oblíbili i další revolucionáři. Každý si jistě vybaví známu tvář Che Guevary … A nikdo z nás si jej nevybaví bez pověstného baretu.

Půjdeme-li hlouběji do historie, jako významného nositele baretu musíme zmínit nizozemského malíře Rembrandta. Řada jeho autoportrétů je právě s černým baretem.

Baret je natolik originální čepice, že si ji oblíbili také bohémové z řad umělců. Nosil ho Ernest Hemingway i Edith Piaf, miloval ho Pablo Picasso, Greta Garbo, Marlene Dietrich či Brigitte Bardot.

Tuto původně mužskou pokrývku hlavy do dámského šatníku zavedla francouzská módní návrhářka Coco Chanel.

Foto: Socha Rembrandta s pověstným baretem v Amsterdamu, Shutterstock

Pravidla pro výběr baretu nejsou žádná! Dbejte jen na vhodnou velikost

Barety se prodávají v různých velikostech – důležité je si změřit obvod hlavy pro výběr vhodné velikosti. Pokud bude baret po obvodu větší, nebude dobře sedět na hlavě. Také průměry jsou poměrně rozličné, a tak v obchodech najdete barety menší, které se výborně hodí k drobnějšímu obličeji, stejně jako barety s větším průměrem. U nich je výhoda, že je lze na hlavě různě nastavovat a snáze dosáhnete rozdílného looku. Můžete je nosit rovně, na bok i posazené více vzadu podle toho, co komu více sluší.

Důležitou roli zde sehrává i tvar hlavy. Obvykle baret kryje uši. U žen vyniká v kombinaci s dlouhými vlasy. Je to prostě čepice, ve které lze vypadat pokaždé jinak.

Woman in Black Coat Sitting at Cafe on Street in Town
Foto: Pexels

Z jakých materiálů se barety vyrábějí?

Pokrývka hlavy by měla v zimě především hřát. Do chladného počasí je proto dobré vybírat baret z vlny nebo kašmíru. V nabídce najdete i bavlněné nebo směsové materiály, baret dokonce může být i háčkovaný nebo pletený. To může být impulsem pro zručné pletařky, aby si vlastní barev vyrobily samy.

Zajímavě vypadá baret z pleteniny s delším vlasem – působí objemně a teple. K vidění jsou také kožené barety, které působí tak trochu rebelsky. Dodávají však outfitu mladistvý vzhled a co více, takový baret si dovolí nosit i starší žena a vůbec v něm nebude vypadat nevhodně.

Foto: Shutterstock

Jak sestavit outfit s baretem?

Velkou výhodou baretu je jeho univerzálnost. Lze jej tak kombinovat i s běžnými outfity, které nosíte dnes a denně. Obohatíte-li svůj klasický look o baret, rázem svůj outfit posunute o level výše. Takhle snadné to je. I přes svou univerzálnost, která není svázána žádnými, byť neformálními pravidly, je nošení baretu osvěžující a bezesporu originální.

Oblíbený styl nošení baretu je tzv. francouzský či pařížský způsob. Chcete-li se cítit jako pravá francouzská módní diva, nasaďte béžový trenčkot, džíny a tenisky či boty na podpatku a francouzský styl v celé své kráse je na světě.

Foto: Shutterstock

Jakou barevnou kombinaci baretu zvolit

Nejčastěji se nosí jednobarevné barety, které působí elegantně. Mezi oblíbené patří černá, červená nebo zelená barva. Baret by měl ladit s ostatním oblečením, třeba s kabátem, ale může být i kontrastní, takže lépe vynikne.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.