Černá barva

Černou barvu máme spojenou se spoustou rozličných věcí – „malé černé“, ale i černý pátek nebo černá ovce rodiny. Ač všechny tyto jména spojuje černá, označují něco úplně jiného. Co se tedy skrývá za touto podmanivou barvou a jak ji nosit?

Debata okolo černé

Okolo černé panuje jistá kontroverze. Teorie barev si totiž není zcela jistá, zda je černá skutečně barva jako taková. Přijde vám to zvláštní? Přesto je to tak. Vlastností černé totiž je, že pohlcuje světlo. Patří mezi speciální skupinu tzv. achromatických barev (sem patří také bílá a šedá). Pro ně je typické, že se odlišují pouze úrovní jasu a sytosti. Nemají vlastně žádnou skutečnou barvu. Jak vidíte, černá je takovým unikátem.

Stejně jako její historie a význam, i ona je výjimečná. Černá barva byla první, kterou pravěcí lidé používali při malování na zdi jeskyní. Od té doby je nedílnou součástí našich životů. Používáme ji téměř pořád a při všem. Jen si představte tisk, jak by jen vypadal bez černé barvy?

Co černá barva symbolizuje

Černá po dlouhá staletí symbolizovala temnotu. Evokuje v nás něco tajemného a záhadného. Zároveň je barvou prestiže a moci. Člověk oblečený v černé vypadá na úrovni. Často si ji spojujeme s obchodníky, businessmany, ale také elegancí a sex appealem. Za tím vším ale neustále vystrkuje růžky, a tak občas převládne její tajemný a zlovolný charakter.

Pokud někdo obleče černou, okolí ho bude vnímat jako odvážného a sebevědomého člověka, který si je jistý v kramflecích. Působí silně a někdy až nadřazeně. Tato barva vám dodá aureolu vážnosti a autority. Vyzařuje z ní zodpovědnost a profesionalita.

Jak nosit černou barvu

Výhodou je, že ladí snad se vším – není vůbec složité ji zařadit k ostatním barvám a jakýkoliv kousek oblečení v ní vypadá na úrovni. Také má zeštíhlující efekt. Dokáže spolehlivě zamaskovat problematické partie. Pro módní svět je díky jejím vlastnostem černá snad nejdůležitějším odstínem. A tak to berte i vy.

Ať už jdete na pohovor, meeting s kolegy nebo koncert oblíbené kapely, s černou nikdy nešlápnete vedle. Určitě byste si nechtěli sjednávat úvěr u člověka v růžovém obleku. Za to v černém, to už je jiná, že? Pokud tedy potřebujete udělat dobrý první dojem a působit solidně, vsaďte na černou.

Do černé se můžete obléknout od hlavy až k patě. S touto barvou to nikdy nemůžete přehnat. Pokud chcete být originální, zvolte černý oděv a zářivé doplňky. Zároveň ji můžete využít pouze jako barvu doplňků u jinak barevného outfitu. Vytváří totiž balanc a podtrhuje kontrast. Vyvažuje ostatní barvy a dodává jim harmonii.

Máte rádi černou? Nebo raději preferujete světlejší barvy?

Černá barva v módě: