Coco Chanel

Na světě snad neexistuje člověk, který neslyšel ani zmínku o návrhářce, která je považována za klíčovou osobnost ve vývoji módy jako takové. Během svého 87 letého života ušla velmi dlouhou cestu plnou strastí a překážek. Gabrielle Bongeur Chanel se ale ke každému problému stavěla s noblesou a byla za všech okolností dokonale upravená. Kým ale ve skutečnosti byla?

„Pokud chcete být nenahraditelné, musíte být odlišné.

Dětství v sirotčinci

Gabrielle se narodila v roce 1883 ve Francii. Její otec byl obchodník Albert Chanel a matka se jmenovala Jeanne Devolle. Módní návrhářka pocházela ze čtyř sourozenců, se kterými to neměla jednoduché. Bohužel se v jejích pouhých 12 letech musela rozloučit se svou milovanou matkou, která zemřela. Jako druhé nejstarší dítě na ní padla zodpovědnost při pomoci s výchovou svých mladších sourozenců. Na čtyři děti ale její otec nestačil, a tak je dal do sirotčince.

Se svou oblíbenou sestrou Julií byla přijata do klášterní školy. Julie byla její nejlepší přítelkyní, ačkoliv byly povahově zcela odlišné. Gabrielle začala docházet do obchodu obuvi, který patřil její tetě. Tam se učila šít, aby z ní mohla být úspěšná švadlena. Její cesta za úspěchem ale nebyla tak jednoduchá.

Gabrielle jako barová tanečnice jménem Coco

Život v sirotčinci se na ní podepsal. Gabrielle se nechtěla smířit s chudobou a toužila mít od života něco víc. Proto si se svou sestrou po večerech přivydělávala jako barová tanečnice a zpěvačka, a to v letech 1905 – 1908. Gabrielle často zpívala o dívce, které se ztratil pes jménem Coco. Tato písnička měla chytlavou melodii, a tak jí přítomní muži stále více požadovali. Stejně jako Gabrielle samotnou. Tak vznikla přezdívka Coco, která se uchytila natolik, že jí tak začal každý oslovovat. Přezdívka Coco se s ní nesla až do konce života a promítla se také do její návrhářské kariéry.

Coco a její start v podobě módních klobouků

Už v ateliéru své tety začala pro bohaté ženy navrhovat klobouky. Po jejích dílech začínal být stále větší zájem. První zlom v její návrhářské kariéře nastal, když Coco poznala bohatého anglického diplomata Arthura Capela, který ji výrazně pomohl k otevření jejích prvních butiků v samotném srdci módy Paříži.

Díky navrhování klobouků se Coco dostala do „vyšší“ společnosti. Okoukávala nejen jejich povrchní a mnohdy arogantní chování, ale také jejich požadavky na oblečení. Tyto ženy často navštěvovaly společenské akce, na které musely být vhodně oblečené. Proto Coco přišla s dalším kouskem, který byl klíčovým kouskem značky Chanel, ale i důležitým mezníkem v historii módy. Jednalo se o šaty tzv. malé černé.

Uvnitř stále obyčejná dívka, která touží po neobyčejném životě

Postupem času si Coco Chanel získávala stále místo ve společnosti a byla žádanou módní návrhářkou. I přesto všechno ale uvnitř zůstávala obyčejnou dívkou, která toužila po neobyčejném životě. Gabrielle Chanel měla jasný cíl. Chtěla, aby se móda z vyšší vrstvy společnosti dostala do ulic a nosily jí i obyčejné ženy.

„Módu si můžete koupit, ale styl, ten musíte mít.“

Druhá světová válka znamenala konec úspěchu

Gabrielle Chanel získala nejen přezdívku Coco, později byla nazývána královnou módy. V dobách jejího největšího úspěchu měly její podniky až 3500 zaměstnanců. Gabrielle navrhovala stále nové módní kousky, které byly z kvalitních materiálů, ale měly jednoduchý střih.

Milovala také kombinaci černo – bílé. Tato kombinace se odrážela nejen v jejích kolekcích, ale i osobním šatníku. Jak se ale ukázalo, nic netrvá věčně. Přišla druhá světová válka a Coco Chanel byla nucena pozastavit téměř všechny své butiky. Jeden butik zůstával ale nadále otevřený. V něm se prodával dodnes nejslavnější parfém všech dob Chanel Number 5.

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už odešla.“

Ani válka nezastavila její módní styl

V roce 1954 Coco Chanel obnovila svou návrhářskou kariéru. Znovuotevřela také všechny své butiky a otevřela nové. Oblečení Chanel se prodávalo po celé Francii, ale postupně se dostávalo i do jiných zemí.

Oblékala také známé osobnosti, se kterými jí pojila i blízká přátelství. Mezi takové patřila například herečka Audrey Hepburn nebo monacká kněžna Grace Kelly. Obě tyto dámy jsou považovány za ikony módy. A návrhářka Coco Chanel na tom měla svůj podíl. Naučila je, i nás všechny, že módu si můžeme koupit, ale styl, ten musíme mít.

Coco Chanel zemřela 10. ledna 1971 ve svých 88 letech na infarkt.

Coco Chanel - Nejnovější zprávy a novinky: