Plastika prsou pomůže sebevědomí, ale může poškodit zdraví. Co je nemoc ze silikonových implantátů?

Před pár týdny média začala zveřejňovat různé příběhy žen, které se rozhodly pro odstranění zvětšených prsou. Mnozí se k tomu staví tak, že je to nafouklá mediální bublina. Lékaři se k onemocnění ze silikonových implantátů (BII – Breast implant Illness) často staví tak, že nemoc není dokázaná a oficiálně tak není prohlášená za diagnózu. Když si ale přečtete na sociálních sítích reálné příběhy reálných žen, vše vám začne dávat smysl.

Větší prsa pomůžou psychickému zdraví, poškodí ale to fyzické

Mnoho žen se pro umělé zvětšení prsou rozhodne z důvodu sebevědomí. Celou střední školu posloucháte, že vypadáte jako přistávací dráha a že vaše prsa nemůžou nikne najít. V obchodech byste si ráda koupila trendy kousek, ale ten bude dobře vypadat jen u žen s velkými prsy. Každá žena chce v létě v plavkách vypadat neodolatelně a sebevědomě vykročit na pláž. Ale malá prsa, která mají velikost A, tento sen ničí a vy se začnete schovávat. Důvodů pro zvětšení prsou je mnoho, a protože psychickému zdraví je věnována stále větší pozornost, stále více žen se rozhodne pro augmentaci prsou a myslí si, jak tento krok navždy změní jejich životy. Změní, ale časem už mnoho žen poznalo, že k horšímu.

Breast implant illness – nemoc, která nejde dokázat, ale vysvětluje vše

U nás je o této nemoci stále málo informací. Dokonce i lékaři se k nemoci ze silikonů zatím staví rezervovaně, a proto zatím nebyla ani prohlášena oficiální lékařskou diagnózou. Faktem je, že okolo této nemoci (můžeme-li to tak nazvat) probíhá stále více výzkumů, nicméně stále platí, že se lékařsky zatím nedá ověřit. Miliony žen po celém světě ale mají jasno – silikony způsobily řadu zdravotních problémů, které je trápí po dlouhé roky.

Silikonová prsa jsou nepřirozeným zásahem do těla. Tělo na „cizí“ předmět v těle logicky reaguje a často proti němu začne bojovat. Nejčastěji se jedná zdravotní problémy jako bolest kloubů a svalů, chronická únava, deprese, poruchy spánku, problémy s pamětí, suché oči a sucho v ústech, úzkost, bolesti hlavy, ekzém a jiné kožní problémy, vypadávání vlasů a jiná autoimunitní reakce těla. Všechny tyto zdravotní problémy mohou být příznakem jiných nemocí. Proto ženy, které v minulosti prošly augmentací prsou a mají tyto zdravotní problémy, stále častěji navštěvují své lékaře a společně se snaží přijít na zdroj těchto nepříjemných problému. Výsledek ale bývá mnohdy stejný – všechny výsledky jsou v pořádku, pro zdravotní problém není vysvětlení, nebo že je v těle zánět, ale neví se kde a proč.

Instagramový projekt, který pomáhá šířit osvětu o BII

Protože je na internetu velmi málo dostupných informací o BII, rozhodla se proto Denisa Sládková založit instagramový profil Breast Implant Illness Czech, kde šíří osvětu o zdravotních problémech, které vyvolávají implantované silikony. Na profilu sdílí nejen dostupné informace a průzkumy ze zahraničí, ale také osobní příběhy žen, které jsou důkazem, že jsou prsní implantáty zdrojem mnoha zdravotních problémů.

Známá influencerka a blogerka potvrzuje – silikony mi způsobily řadu problémů

Známá influencerka a autorka kuchařek Ivana Stříbrský Jindřichová, kterou můžete znát jako @catandcookcz v rozhovoru pro magazín Prozeny.cz prozradila, že nedávno podstoupila explantaci (vyjmutí silikonových prsních implantátů) a rozhodla se tak vyřešit své dlouholeté zdravotní problémy. „Implantáty jsem měla 15 let a problémy asi 14 let. Popsala bych to tak, že jsem 14 let strávila stovky hodin po nemocnicích, kde mi vždy řekli, že jsem zdravá. Myslela jsem, že mám nádor a umřu. Problémy přicházely postupně, některé se vracely, jiné byly nárazové. Člověk by si je těžko propojil.“ prozradila Ivana pro Prozeny.cz

Breast implant illness potvrzuje i Fyziologický ústav AV ČR

Doc. Lucie Bačáková z Fyziologického ústavu AV ČR potvrzuje pro instagramový profil Breast Implant Illness Czech , že pro tělo jsou silikony cizorodá věc. Postupně dochází k biochemickému i mechanickému poškození. Později se ze silikonů začnou uvolňovat mikro i nanočástice, které zvyšují riziko nežádoucích projevů a reoperací.

A jaký je váš názor na problematiku silikonových implantátů? Uvažujete o nich i vy? Nebo je máte? A necháte si je?


Avatar

NikolKurkova

Oblékání je odrazem člověka - malý kousek z toho, kdo jste, je v tom, co máte na sobě (M. Jacobs). Můžete být každý den za někoho jiného a zároveň sami sebou. Tohle kouzlo na módě prostě miluji.