Rozhovor: Módní návrhář Burger a jeho Plan B

Boleslavského módního návrháře Martina Burgera vám už nemusíme představovat. Minulý rok, touto dobou, jsme vám přinesli exkluzivní rozhovor a následnou reportáž z jeho první módní přehlídky, která se konala čistě v jeho produkci. Kolekce s názvem „Knockout“ slavila velký úspěch. Martin se následně hlásil na vysokou školu, kde chtěl prohloubit svůj návrhářský talent. Bohužel, jeho plány nevyšly tak, jak si představovat. I přes zklamání se nechtěl módy vzdát, proto se rozhodl přijít s další kolekcí, která nese osobitý název „Plan B“.

Martine, moc děkujeme za pozvání na tvou druhou módní kolekci. Povíš nám k ní něco víc? Přesto, že jsme již trochu napověděli, jak vznikl název tvé druhé kolekce. Přemýšlel si nad více názvy, nebo byl Plan B jasná volba?

Není vůbec zač, já děkuji, že jste přišli. Musím říct, že „Plan B“ nebyl úplně původní název pro novou kolekci. Měl to být i naprosto jiný koncept. Ale různé situace, a samozřejmě postoje za ten rok, poslaly styl a vzhled kolekce úplně jiným směrem.

Módní přehlídka se, stejně jako předchozí rok, konala ve Sboru českých bratří. Proč si zvolil tyto prostory?

Tyto prostory jsou jednoduše úchvatné a správa města mi s nimi vychází velmi vstříc, za což jsem opravdu vděčný. Navíc to, že se jedná o kostel, ač odsvěcený, přiláká pozornost. Každý se vždy diví, že mám přehlídku v kostele – nedokáže si to představit, jak by to vůbec mohlo vypadat.  Zvědavost vždy táhne.

Ještě jednou se trochu vrátíme k tvé první módní kolekci Knockout. V čem se liší od Plan B?

Plan B je mnohem optimističtější, i když se to na první pohled nemusí zdát, jelikož já se v barvách moc nevyžívám. Pokud bych měl vysvětlit hlavní myšlenku „Béčka“, tak bych ji popsal, jako boj mezi dětskou a dospělou stránkou člověka a celkovou zmateností ze sebe a okolí.

Nemohlo nám uniknout, že se v tvé kolekci objevily prvky současných trendů. Jak moc tyto trendy ovlivnily tvou kolekci?

Tyto trendy jsem tam dal s trochou nadsázky. Chtěl jsem znázornit, takové ty „basic bitches“, ale po svém. Nakonec ve finální verzi zůstalo jen nepatrně těchto trendů. Měly se tam objevit například síťované ponožky a chokery, ty ale moc v lásce nemám, takže jsem si řekl, na co je tam dávat, když tomu sám neholduji.

Módní přehlídku si 13. září nenechalo ujít přes 300 lidí, což je neuvěřitelný úspěch. Čekal jsi, že přijde takové množství módních maniaků?

Naprosto mě to překvapilo a upřímně mě to i dojalo… Vůbec jsem takovou účast nečekal, protože mi přijde, že jsem letos reklamě nevěnoval moc pozornost.

Přijel tvou přehlídku okouknout někdo z módních návrhářů?

Ano, objevil se tam Vladimír Staněk, se kterým jsem dobrý kamarád. Dále se také přijel podívat stylista Kája Pavlíček, jehož účasti si také nesmírně vážím.

Samozřejmě se očekává otázka, jak dlouho si na kolekci pracoval. Nás ale více zajímá, kolik času ti zabraly jednotlivé modely? Kde jsi čerpal inspiraci?

No….to je strašně individuální. Každý model trvá jinak dlouho, hrozně záleží, co se šije, jak se to šije a hlavně z čeho se to šije. Také to závisí na tom, jaký mám zrovna „den zručnosti“, jako například, když jsem jedny kalhoty musel dvakrát párat, jelikož jsem udělal tu samou chybu za sebou…

Každopádně, modely jsou inspirovány hlavně mixem školních let a potom business look. Hodně jsem čerpal ze školních uniforem a potom z pánské business módy, která by ale měla budit dojem, že do ní modelové ještě úplně nedorostli.

Spolu s tvou druhou módní kolekcí odstartoval i prodej jednotlivých modelů. Kde si můžou zájemci objednat tvé umění? 

Ano! Zatím se tedy prodávají pouze trička a mikiny s potisky. Pokud by měl někdo zájem, může si je objednat buď přes Facebook, a nebo Instagram. Na obojím mě najdete pod mým jménem Martin Burger. Celková kolekce bude dostupná na jaře příštího roku. Na webových stránkách se stále pracuje.

Plan B jsme si naplno užili, byla to skvělá show velmi nápaditě pojatá. Co máš v plánu dál? Můžeme se i příští rok touto dobou těšit na další módní přehlídku Martina Burgera?

Momentálně se chystám ilustrovat pro fit studio Fitplace, které mělo na přehlídce i úžasné jumping vystoupení. Také jsem začal spolupracovat s jedním britským online magazínem spolu s umělci z celého světa na projektu, který se týká módní kresby a nese název Look of the week. Jinak bych ale rád více rozvinul svou značku a budu se snažit posunout se zase o kousek dál. A mohu s jistotou říct, že příští rok se spolu opět ve Sboru českých bratří uvidíme.

Děkujeme za rozhovor. Držíme palce, aby se ti vydařilo vše, co máš v plánu, a nenastal čas na další Plan B.

(smích) To doufám i já. Moc děkuji.

Foto:RenenerPřihlašte se k odběru novinek!

Chcete se dozvědět jako první o zajímavých akcích a slevách na módu? Chcete si přečíst nejlepší články jako první? Přihlašte se k odběru novinek!
Avatar

NikolKurkova

Oblékání je odrazem člověka - malý kousek z toho, kdo jste, je v tom, co máte na sobě (M. Jacobs). Můžete být každý den za někoho jiného a zároveň sami sebou. Tohle kouzlo na módě prostě miluji.