Rozhovor s Martinem Burgerem – nadějným módním návrhářem

V módním průmyslu se stále více objevují nové talenty, které nám s radostí a nadšením předvádí neokoukané nové módní trendy. Mezi takové talenty bezesporu patří Martin Burger – mladičký, teprve devatenáctiletý módní návrhář, který tento rok ukončil střední školu a rozhodl se módě věnovat naplno.

Martine, jak dlouho se věnuješ módě? Kdy jsi zjistil, že je to cesta, kterou chceš jít?

Módě se aktivně věnuji už druhým rokem, ale zajímala mě, dá se říct, už odjakživa. Už jako malý jsem prý neustále skládal trička a hrál si s nimi.

Začátky nebývají zrovna procházkou růžovým sadem. Jaké byly tvé začátky? Kdo tě nejvíce podporoval a pomáhal jít si za svým snem?

Musím říct, že mě nejvíce podporovala rodina. Samozřejmě ze začátku byly pochyby, ale brzy přešly a neskutečně mě cela rodina podporuje a fandí mi. Hlavně mamka s babičkou, a toho si neskutečně vážím. Hodně mi taky pomohla spolupráce s Vladimírem Staňkem, který mi ukázal svět módy zevnitř a díky tomu jsem se „otrkal“.

Rozhovor s Martinem Burgerem – nadějným módním návrhářem 8

Co vše ti spolupráce se Vladimírem Staňkem přinesla? A hlavně, jak vůbec tato spolupráce vznikla?

Vlastně úplnou náhodou. Nějak jsme se dali do řeči a jemu se líbila moje tvorba, tehdy ještě jen kresby. Ta spolupráce mi dala opravdu hodně, hlavně co se týče komunikace s lidmi, dříve jsem byl takový ten kluk, který stál opodál a pozoroval, ale teď už mi nedělá problém říct svůj názor. Taky mi dal nesčetně tipů a rad, za což jsem mu velmi vděčný.

Kromě Vladimíra Staňka máš jako správný milovník módy určitě nějakého návrháře, kterým se necháváš inspirovat. Kdo je pro tebe takovým módním guru? Nesmíme zapomenout také na modelky. Která modelka/model je podle tvého názoru nejtalentovanější?

Mě osobně strašně baví Brandon Maxwell, dělá jednoduché věci, nic přeplácaného, a to já mám nejraději. A z modelů a modelek? Hmmm…. Za modelky moje kamarádka Klára Černá a z modelů mám asi nejraději Jona Kortajarenu.

Rozhovor s Martinem Burgerem – nadějným módním návrhářem 2

Před dvěma roky jsi získal mimořádné ocenění za výtvarný počin v soutěži „Boleslavsko hledá talent II“. To mě ani nepřekvapuje, tvoje tvorba ať už návrhů, nebo portrétů je neuvěřitelná. Byla tvá díla už vystavená na nějaké výstavě?

(smích) Děkuji. Ano, už pár výstav za sebou mám, a to v rámci Základní umělecké školy v Mladé Boleslavi, kam jsem 8 let docházel.

Takže k umění už jsi vedený od dětství? Tvrdá práce se vyplatila. Příští měsíc bude mít premiéru tvá módní přehlídka Knockout fashion show. Prozradíš nám o tvé show trochu víc?

Přesně tak, už od mala, jakmile vidím papír a mám v ruce tužku, nebo jinou psací potřebu, tak už „čmárám“. Na KNOCKOUT se strašně těším, ale zároveň mám i strach, což je asi normální. Je to první přehlídka naprosto v mé režii a koná se 8. září v Mladé Boleslavi ve Sboru českých bratří. Kolekce je inspirována frustrací, zklamáním a hněvem, ale následovným znovuzrozením a rozjasněním, proto také název KNOCKOUT. Hodně jsem se nechal inspirovat hudbou. Celá kolekce je věnována lidem, kterým někdo ublížil, zneužil je a nebo podvedl. KNOCKOUT beru jako podporu těmto lidem, aby se nenechali srazit na kolena a byli silnější, protože ti kteří jim ublížili jim za to nestojí.

Rozhovor s Martinem Burgerem – nadějným módním návrhářem 4
Šaty z předchozí kolekce The New beginning of Aphrodite

V tomto roce si také dokončil maturitní studium na střední škole a můžeš se rozlétnout, kam budeš chtít. Co tě čeká?

Já si ponechám status studenta a nastupuji na Technickou univerzitu v Liberci na Fakultu textilní, obor Textilní marketing.

Budeme držet palce, ať se ti daří. Prozradíš nám na závěr tip na kousek, který by rozhodně neměl chybět v šatníku na nadcházející podzim?

Já mám nejraději dlouhé kabáty. Můžete k němu vzít prakticky cokoliv. Od tenisek až po polobotky a pokaždé si vytvoříte úplně jiný look. A malý bonus je to, že vás zahřeje od hlavy až k patě.

Martine, děkuji ti za milý rozhovor. Věřím, že o tobě ještě uslyšíme.

Já děkuji za milou a pohodovou atmosféru.

Aby vám nic neuniklo, z módní přehlídky Martin Burger – Knockout fashion show vám přineseme reportáž, protože tato módní přehlídka bude stát za to.

Fotografie: www.facebook.com/MartinBurger1997 


Avatar

NikolKurkova

Oblékání je odrazem člověka - malý kousek z toho, kdo jste, je v tom, co máte na sobě (M. Jacobs). Můžete být každý den za někoho jiného a zároveň sami sebou. Tohle kouzlo na módě prostě miluji.