Přelomová móda 50. let vnesla do našich šatníků důležité prvky, které se staly symboly ženské krásy

Móda 40. let byla ovlivněná válkou a módní trendy neměly prostor se příliš rozvíjet. Převrat přišel v 50. letech. Móda v tomto období jen vzkvétala. Velmi tomu pomohly tehdejší módní ikony – hvězdy stříbrného plátna – kterými se inspirujeme dodnes!

Móda zpustošená válkou

Módnímu rozkvětu padesátých let předcházely dlouhé roky ovlivněné přídělovým systémem druhé světové války. Ženy si oblečení mnohdy šily samy doma na šicím stroji a oblečení různě poupravovaly, aby působilo jako nové.

Móda byla v úsporném režimu a módní trendy se musely přizpůsobit dění ve světě. Pak ale přišla nová éra. Padesátá léta jsou dodnes považovány za symbol ženské krásy. [1]

Každá žena chtěla být krásná jako Marilyn Monroe

Herečka Marilyn Monroe dodnes patří mezi největší módní ikony v historii. Není tak žádným překvapením, že právě ona se podílela velkou měrou na vývoji módy padesátých let. Pro mnoho žen tehdejší doby byla vzorem.

Po letech, kdy ženy neměly svobodu a prostor na to „být krásné“, najednou zatoužily po změně a chtěly být přitažlivé a půvabné právě jako Marilyn. V padesátých letech se mezi módními trendy objevily kousky, které se nosí dodnes.

Vynálezce jehlového podpatku

Nenosily bychom elegantní lodičky na vysokém jehlovém podpatku, nebýt vynálezce Rogera Viviera a Christiana Diora. Jehlový podpatek spatřil svět módy v roce 1953. A téměř okamžitě slavil úspěch, kterému se těší dodnes. [2]

„Nevím, kdo vynalezl vysoké podpatky, ale všechny ženy mu hodně dluží.“

Marilyn Monroe

Kabelka á la Grace Kelly

Každé dokonalé lodičky si žádají krásnou kabelku. Takovou byla v padesátkách malá kabelka, která se nosila na předloktí. Výraznou osobností kabelek padesátých let byla monacká kněžna Grace Kelly, která nevyšla ven bez své kabelky od Hermès.

Poprvé svou „Kelly“ viděla herečka, a později monacká kněžna, na natáčení filmu Chyťte zloděje v roce 1955. Tehdy se jednalo pouze o součást kostýmu postavy. Kabelka se původně jmenovala Sac à Dépêches.

Herečka se ale do kabelky zamilovala natolik, že ji sama začala nosit na každém kroku. Velkou pozornost získala především poté, co se Grace Kelly stala monackou kněžnou. [3]

Kabelka značky Hermès se stala nejprodávnějším kouskem celé značky. V roce 1977 byla dokonce přejmenována na Kelly bag. [4]

Foto: Hermés

V jednoduchosti je krása – hlásí Audrey Hepburn

Mezi další módní ikony padesátých let, které výrazně ovlivnily módní trendy, patří herečka a módní ikona Audrey Hepbrun. Ta, na rozdíl od ostatních osobností padesátých let, byla svá za všech okolností.

Věděla, že v jednoduchosti je krása a žena může být krásná a sexy i v pohodlí. Mezi její oblíbené kousky patřily baleríny. Díky ní zažily baleríny velký boom a mezi módními trendy se objevují do současnosti.

Bikiny v podání Brigitte Bardot

Za vynálezce bikin je považován francouzský návrhář Jacques Heim, který plavky představil v květnu 1946 jako „nejmenší plavky na světě“. Tomuto odvážnému módnímu kousku ale nepřály okolnosti dění ve světě a tak se dočkal spíše kritiky. Někde byl tento kousek dokonce zakázán. O pár let později ale přišla Brigitte Bardot… [5]

V roce 1957 natáčela film „A bůh stvořil ženu“ (jak tematické, že?). Právě v tomto filmu se objevila v bikinách a stala se první hvězdou, která se nestyděla bikiny nosit. Plavkový módní trend díky ní zažil velký rozmach a postupem let se rozšířil do celého světa.

Zdroje

  1. https://fashionhistory.fitnyc.edu/1950-1959/
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Vivier
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Grace_Kelly
  4. https://en.wikipedia.org/wiki/Kelly_bag
  5. https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_bikini

Avatar

NikolKurkova

Oblékání je odrazem člověka - malý kousek z toho, kdo jste, je v tom, co máte na sobě (M. Jacobs). Můžete být každý den za někoho jiného a zároveň sami sebou. Tohle kouzlo na módě prostě miluji.