Audrey Hepburn
Celé jméno |
Audrey Kathleen Ruston |
Datum narození, věk |
4. 5. 1929 |
Místo narození |
Brusel |
Země původu |
Belgie |
Sociální sítě |
|
Nebyla svůdnicí s dlouhými loknami, bujným dekoltem a smyslnými ženskými křivkami. Přesto je dodnes považována za jeden ze sexsymbolů novodobé historie.
Audrey Hepburn lámala mužská srdce a ženám určovala módní trendy. Její oduševnělá krása vystřídala trend smyslných žen typu Marylin Monroe. Křehkost její duše odrážela ultraštíhlá postava, která bohužel byla spíš důsledkem tehdy ne ještě tak známé mentální poruchy, anorexie.

Ctižádostivá Belgičanka
Budoucí hvězda Hollywoodu neměla kořeny za oceánem, narodila se totiž v roce 1929 v belgickém Bruselu. Její rodokmen byl pestrý. Po matce Nizozemce měla šlechtický původ, tatínek se dokonce narodil nedaleko Prahy ve vesnici Úžice, tehdy ještě za Rakousko-Uherska.
Dětství prožila ve válce, a jak sama vzpomínala, dost ji poznamenala. Moc dobře věděla, jaké to je, když jednoho dne maminka řekne, že není co jíst. Tato situace se opakovala několikrát, důsledkem toho si Audrey v dospělosti bohužel vypěstovala nepěkný stravovací zlozvyk. Přejídala se. Závislá byla prý hlavně na čokoládě, těstovinách a parmezánu. Na její figuře to ovšem nebylo znát, střídání období hladu a přejídání se v podstatě blížilo anorexii, jen se o této nemoci tehdy nemluvilo. A je dost možné, že Audrey toužící po dráze baletky mohla jídlo i zvracet, což jsou zase znaky bulimie.
Tyto psychické potíže prý také dost možná vyvstaly i kvůli nedobrému vztahu s otcem, který rodinu brzy opustil a ani v době, kdy už Audrey byla slavná, neprojevil zájem se s ní vídat.
Na její figuře tyto stravovací zvyky ovšem nebyly znát. Je možné, že právě v dětství, kdy byla podvyživená, se její tělo naučilo jídlo rychle spalovat. Velmi štíhlá figura se Audrey ovšem hodila k naplnění snu. Toužila se stát tanečnicí, metou se pro ni stala primabalerína.
Zklamání v Londýně, Oscar v Americe
Matka ji v jejím snu podporovala, proto se s ní přestěhovala do Anglie, kde Audrey dokonce získala na baletní škole stipendium. Nadáním oplývala, bohužel výška se stala její překážkou. A i když byla velmi štíhlá, hladovění za války se nepěkně podepsalo na její tělesné konstituci. Naštěstí si jí ještě na baletní škole všimli filmoví producenti, a tím se rozjela její filmová kariéra.
V Británii sice velkou díru do světa filmu neudělala, v roce 1951 si ovšem sbalila kufry a vyrazila za oceán. Zde zazářila na Broadwayi v show Gigi. Za dva roky už natáčela jeden ze svých nejslavnějších filmů, Prázdniny v Římě, kde jí byl hereckým partnerem Gregory Peck. Audrey excelovala, za roli princezny, která se potuluje inkognito italskou metropolí, získala Oscara. Poté se jí další úspěšné role jen hrnuly.
Hepburn nebyla pouhou ozdobou filmů, na rozdíl od prvoplánově krásných kolegyň uměla několik jazyků, hovořila například německy, francouzsky, italsky nebo španělsky. A také uměla zpívat.
Zrod módní ikony
Právě ve snímku Prázdniny v Římě na sebe poprvé upozornila coby módní ikona. Ženy chtěly po jejím vzoru ustřihnout dlouhé vlasy do neposedného krátkého rozcuchu. Nosily se košile, sukně do tvaru A a balerínky, ve kterých Audrey pobíhala po Římě. Právě tento typ bot může děkovat Hepburnové, že si získal obrovskou popularitu a ženy mohou herečce poděkovat, že si ulevily od vysokých podpatků. Audrey totiž nikdy nebyla vyzývavý typ, představovala křehkou krásku dívčího půvabu až do své smrti.
Do Hollywoodu, který propagoval sexbomby typu Marylin Monroe, vnesla kousek francouzské elegance a ukázala, že žena nemusí být prvoplánově vyzývavá. Předvedla to mimo jiné ve snímku Snídaně u Tiffanyho, kde opět potvrdila pověst módní ikony.
Outfit v podobě malých černých, perel, diamantů, černých brýlí a cigaretové špičky, je ikonický. Oduševnělá krása jí zůstala až do posledních dní, i když byla těžce nemocná (trpěla vzácným typem rakoviny střev). Její něžný půvab zkrátka odrážel její duši, milou a obětavou. Však ještě v posledních letech života pracovala pro UNICEF, kdy podnikla cesty například do Bangladéše, Vietnamu či Somálska.