Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je bohužel velmi častým problémem, který se nevyhýbá ani ženám. Faktem je, že vlasy vypadávají úplně každému. V menší míře je to normální. ✔️ Jedná-li se ale o nadměrné vypadávání vlasů, měli byste se zaměřit na faktory, které tuto situaci mohou způsobovat. Existuje také řada postupů, díky kterým můžete tento problém zvrátit. O nich si v dnešním článku něco povíme.

Časté příčiny vypadávání vlasů

Mezi velmi častý jev patří hormonální změny. Příkladem mohou být dívky a chlapci, kteří prochází pubertou. Dalším důvodem může být zdravotní problém. V tomto případě je dobré se obrátit na lékaře, říct mu o Vašem problému a nechat si udělat rozbor krve. Příčinou může být i stres a nebo také věk. V případě podezření na zdravotní problémy způsobující vypadávání vlasů se určitě obraťte na svého lékaře.

Foto: Depositphotos

Jak se starat o vlasy, aby nepadaly?

  • Vlasy si umývejte šampony s přírodními složkami.
  • Omezte nebo úplně vyřaďte laciné šampony plné chemie.
  • Po umytí vlasy nefoukejte fénem, nechte je volně uschnout na vzduchu a nedrhněte ručníkem.
  • Snažte se vyvarovat příliš častému žehlení nebo natáčení.
  • V případě, že použijete občas žehličku nebo kulmu, nezapomeňte své vlasy ošetřit přípravkem pro ochranu při tepelnému stylingu, který je ochrání před vysokými teplotami.
  • Pokud je to možné, na spaní si udělejte copánek.
  • Nenoste příliš často stažený culík, ale raději zvolte rozpuštěný účes.

Za všech okolností je důležité mít na paměti, že s vlasy je potřeba zacházet šetrně, aby se nelámaly, byly zdravé a aby nepadaly.

Foto: Depositphotos

Jaké doplňky stravy pomáhají na vypadávání vlasů?

Pokud byste chtěli podpořit zdraví svých vlasů a urychlit jejich růst, můžete sáhnout i po doplňcích stravy, které naleznete v každé lékárně nebo drogerii. Na trhu je velká škála produktů, které slibují podporu růstu a výživu. Mimo doplňky stravy je také účinné, když se zaměříte na správnou životosprávu.

Špatná strava, alkohol nebo kouření neprospívá žádnému lidskému organismu a má negativní vliv i na naši krásu. Zkuste tedy poupravit jídelníček, zařadit více zdraví prospěšných potravin a zbavit se špatných návyků.

Foto: Shutterstock

Jaké šampony jsou vhodné na vypadávání vlasů?

Uvažujete-li o koupi šamponu pro podporu růstu vlasů, máte v podstatě dvě možnosti: šampony na lékařský předpis nebo volně prodejné šampony. Předepsané šampony patří do kategorie „anti androgenetické“, což znamená, že zabraňují hormonům spojeným se ztrátou vlasů – testosteronu a dihydrotestosteronu (DHT) – zaměřují se na růst vlasů v místě folikul a pomáhají lokálně narušit hormonální disbalance, které způsobují řídnutí vlasů.

Šampony pro růst dostupné v obchodech obvykle obsahují aminokyseliny a antioxidanty, které poskytují složky pro obnovu vlasů a snižují poškození a zánět. Zaměřte se na přípravky pro podporu růstu a síly vlasů, které obsahují antioxidanty, jako je vitamin E a ženšen, aminokyseliny a vitamíny B, které vám pomohou se správnou regenerací vlasů. Zároveň se vyvarujte používání šamponů s parabeny, sírany a vonnými látkami, které mohou dráždit vlasy, pokožku hlavy a snižovat vlhkost.

Foto: Depositphotos

Jaké nemoci mohou souviset s vypadáváním vlasů?

Nejčastěji se jedná o potíže se štítnou žlázou, dále také stres nebo infekce pokožky hlavy. Ztrátu vlasů může odstartovat traumatická situace, kterou jste možná zažili. Do této kategorie mohou spadat i náročnější operativní zákroky. Typickou nemocí, která může způsobit plešatění, je také lupénka.

Foto: Shutterstock

Vypadávání vlasů jako vedlejší účinek léčby?

Vypadávání vlasů je častým důsledkem léčby některých závažných onemocnění, pro jejichž léčbu se využívá léčebných procedur a léků, které přímo způsobují ztrátu vlasů. Jedná se o rakovinu, ale i vysoký tlak, artrózu, deprese nebo problémy se srdcem.

TIP: Přečtěte si také naše rady, jak se zbavit deprese.

Co způsobuje ztrátu vlasů u žen?

Pomineme-li možné zdravotní problémy, ztrátu vlasů u žen může způsobit vysazení hormonální antikoncepce, těhotenství, samotný porod a dále také menopauza. Je běžné, že po menopauze začíná docházet k androgenní alopecii, což je lidově řečeno plešatění. Ztráta vlasů u žen je spojena s hormonální nerovnováhou a všechny zmíněné faktory s hormonální nerovnováhou úzce souvisí.

Foto: Shutterstock

Které vitamíny doplňovat při vypadávání vlasů?

Vitamin A byl prokázán svými pozitivními účinky podporující rychlost růstu vlasů. Tento vitamin může také pomoci s produkcí kožního mazu, která souvisí s udržováním zdravější pokožky hlavy a schopností udržet více chloupků.

Které potraviny jsou bohaté na vitamin A? Jedná se například o batáty, sladkou papriku nebo špenát.

Vitamin D: Zajímavá studie z roku 2018 prokázala souvislost vitaminu D se zlepšením lupénky způsobující vypadávání vlasů.

Vitamin H nebo B7 – Biotin se podílí na syntéze mastných kyselin v těle. Tento proces je nezbytný pro životní cyklus vlasů a při jejich nedostatku může dojít k vypadávání vlasů. Biotin najdeme ve žloutcích, hovězím mase, sóje, ořeších, obilovinách, v mléce, v kvasnicích či ve vnitřnostech.

Jaké jsou babské rady na vypadávání vlasů?

Naše babičky nejčastěji sázely na léčebné odvary z bylin. Zkuste odvar z rozmarýnu, který perfektně prokrvuje pokožku hlavy. Naše babičky také připravovaly odvary ze zelných slupek ořechů a nebo z kopřiv. Kopřivy jsou konec konců tradiční součástí řady léčivých šampon proti padání vlasů.

Alternativou k odvarům jsou léčebné oleje. Ať už se jedná o kokosový olej, který se používá spíše v moderní době, nebo naopak tradiční mandlový olej, který se údajně užíval už ve starověkém Řecku.

Když padají vlasy, kdy navštívit lékaře?

Je důležité si uvědomit, že padání vlasů je veskrze normální. Vlasy padají každému. Pokud ovšem pozorujete náhlý nárůst ve vypadávání, je dobré zpozornit a raději rovnou navštívil lékaře – dermatologa. Specialista by měl být schopný diagnostikovat zdravotní problémy, které způsobují nárůst vypadaných vlasů. Pokud spolu s padáním vlasů pociťujete i svědění pokožky, pak rozhodně navštivte lékaře.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.