Co s nenošeným oblečením? Recyklujte jej chytře a ještě vydělejte peníze

Co dělat s nenošeným oblečením? Kontejnery na textil jsou jedna možnost. Věděli jste ale, že existují i další cesty, jak s nechtěnými oděvy naložit? Připravili jsme si pro vás článek, ve kterém vás ukážeme hned několik způsobů, jak staré kousky zužitkovat.

Přineste oblečení do bazaru či second handu

Pokud je vyřazené oblečení v dobrém stavu, byla by škoda se ho docela zbavit. Raději na něm ještě něco vydělejte. Přineste ho do second handu nebo bazaru.

Ty ho od vás buď rovnou vykoupí, nebo ho převezmou do komise. V prvním případě dostanete peníze hned na ruku. V tom druhém až poté, co ho z obchodu někdo koupí. Dejte si ale pozor – ne všechny second handy takto vykupují. Nejlepší je dopředu se ujistit, jestli jim oblečení můžete donést.

TIP: Přečtěte si také: Pražské second handy, které stojí za Vaši návštěvu

Vyměňujte, prodávejte

Už jste slyšeli o portálu Vinted? Tato populární platforma umožňuje vyměňovat či prodávat již nošené oblečení. Na jednom místě tak najdete uživatelky z celé republiky. Některé preferují osobní převzetí i s prohlídkou oděvu, jindy zase postačí fotky a rozměry. Oblečení se poté jednoduše pošle poštou.

Každý registrovaný má vyplněný profil i s recenzemi od ostatních uživatelů. Můžete se tak jednoduše podívat, o koho se jedná a zda jde o důvěryhodnou osobu.

Foto: Pixabay.com

Vyzkoušejte shwopping

Funguje na velmi podobném principu jako vyměňování na Vinted. Akorát, že za staré oblečení dostanete místo jiného oděvu rovnou peníze nebo slevu na nákup.

Filozofie shwoppingu se veze na vlně udržitelné módy. Už i velké řetězce jako Marks&Spencer, Intimissimi a Calzedonia vykupují staré látky a tvoří z nich nové šik kousky. A staré látky si vezmou právě z oblečení, které lidé takto přijdou vyměnit. U nás shwopping provozuje například organizace Oxfam.

A co děláte s nenošeným oblečením vy? Máte nějaké tipy, jak ho co nejlépe zužitkovat?


Avatar

anmacur

Studentka historických věd a redaktorka na volné noze se zálibou v hudbě, cestování, zdravém životním stylu a také módě.