Punčochy. Nepostradatelný doplněk, se kterým se můžete snadno znemožnit a působit až lacině

Věděli jste, že první punčochy se objevily už ve starověku? Od té doby prošel tento módní doplněk velkým vývojem. V dnešní době se jedná o kousek, který by neměl chybět v žádném šatníku. Ale pozor! Některé punčochy jsou dávno pasé a mohou způsobit módní faux pas. Prozradíme vám, které punčochy nakoupit a kterých se ultra rychle zbavit.

Historie punčocháčů

Punčocháče byly původně navrženy pro muže, ale jak už tomu tak bývá, i tento módní trendy jsme si my ženy přivlastnily. Vraťte se s námi zpátky v čase, prozradíme vám pár důležitých milníků ve vývoji punčoch.

Pletené punčochy už nosili staří Egypťané, soudě dle nálezů v hrobkách z období 400 až 500 n.l. Tehdy sloužily jak jinak než k ochraně před chladem. Podobně své nohy chránili i Římané.

Vývoj punčocháčů pokračoval dále během středověku i novověku:

  • 1589: William Lee navrhl první stroj na výrobu punčoch. Komerční úspěch se ale za jeho života nekonal. Až jeho kolega John Ashton po Leeově smrti dokázal stroj vylepšit a vývoj tohoto klíčové stroje pokračoval dál.
  • 1785: V Londýně, tehdejším centru obchodu, narůstala poptávka po bavlněných punčocháčích. Na trhu už byly společnosti, které se zabývaly výhradně výrobou punčoch. Punčochy se vyráběly nejčastěji z hedvábí nebo vlny.
  • 1864: Stroj na výrobu punčoch zdokonalil vynálezce William Cotton.
  • 1920: Na trh přichází nové látky jako například viskóza, která byla na výrobu punčoch výrazně levnější než hedvábí. Punčochy se tak začínaly dostával do širší společnosti.
  • 1940: Tento rok je v historii punčoch velký mezník, byl totiž vynalezen nylon. Nylonky, pro nás spíše známější jako silonky, se staly nepostradatelnou součástí dámských šatníků.

Po druhé světové válce pak začal opravdový rozmach, který znamenal rozšíření do celého světa. Lví podíl na tom měl právě nylon.

Foto: Shutterstock

Dříve trend, dnes módní ostuda

Postupem času módní trendy ovládly i nylonky/silonky. Dlouhé roky se na vrcholu žebříčku oblíbenosti držely silonky v typickém střihu punčocháčů – od chodidel po vyšší pas. Co se týče barev, v 60. a 70. letech byly trendy výstřední a extravagantní barvy.

Poté se barevný odstín ustálil a převládal trend tělového odstínu a také nadčasové černé. V obou případech dodnes můžete zakoupit silonky v matné nebo lesklé variantě. U matné verze tělového odstínu je výhoda, že dokonale splyne s nohama a je téměř neviditelná.

Z lesklé verze se postupem času stal módní faux pas. Působí lacině a na sluníčku nohy oblečené do lesklých punčoch připomínají voskovou figurínu. Pokud máte v šatníku podobné punčochy, je nejvyšší čas říct jim sbohem. Máme pro vás ale pár tipů, jakými punčochami je nahradit!

Módní trendy radí: nebojte se vzorů

Současným módním trendů velí punčochy v odstínu nadčasové černé, ale ne jen tak ledajaké. Trendy jsou totiž takové, které jsou zdobené jakýkoliv vzorem. Můžete tak zvolit punčocháče připomínající krajku, leopardí vzor, tradiční kostkovaný vzor nebo třeba proužky. V záloze by vám samozřejmě neměly chybět ani typické punčochy bez vzoru, pro případ, že nebudete chtít vyčnívat z davu.

Co se týče střihu punčoch, doporučujeme samodržící, které sahají po celá stehna a konec punčoch je vyroben z elastického silikonového lemu, díky kterému punčochy drží úplně samy. Sexy ale také vypadají podvazkové punčochy.

Foto: Shutterstock

Které punčochy jsou vaše oblíbené? Troufnete si na vzory?

Zdroje:


Avatar

NikolKurkova

Oblékání je odrazem člověka - malý kousek z toho, kdo jste, je v tom, co máte na sobě (M. Jacobs). Můžete být každý den za někoho jiného a zároveň sami sebou. Tohle kouzlo na módě prostě miluji.