Nejlepší dámské parfémy

Luxusní značky nám každou chvíli představují nové kolekce oblečení, které reagují na nejnovější módní trendy. U parfémů je tomu ale jinak. Parfémy jsou nepostradatelnou součástí každého outfitu a existují ikonické vůně luxusních značek, které jsou trendy i po sto letech. Pojďme si je připomenout.

Chanel No. 5

Uvedení na trh1921
AutorErnestem Beaux
Složení: HLAVAaldehydy, bergamot, neroli, citron
Složení: SRDCEkosatec, jasmín, konvalinka, růže
Složení: ZÁKLADambra, santalové dřevo, vanilka, vetiver
Cena3300 Kč až 4690 Kč (100 ml)
Chanel No. 5

Tento žebříček musíme začít možná tou nejvíce ikonickou vůní v historii, a tou je parfém Chanel No. 5. Není snad jediného člověka, který by neslyšel o legendární vůni N°5. Jedná o klasiku luxusní značky Chanel, která byla vytvořena speciálně pro Coco Chanel v roce 1921, a to Ernestem Beauxem [1].

N°5 má základ santalové dřevo, které tvoří hlavní charakter parfému. Společně s ylang ylang, jasmínem, růžovými květy a neroli tvoří parfém, který si získal nejen samotnou návrhářku Coco Chanel, ale i zástupy žen po celém světě. Dodnes je parfém nesmírně populární, i když už oslavil 100 let!

Foto: Chanel

Chanel No. 19

Uvedení na trh1971
AutorHenri Robert
Složení: HLAVAbergamot, galbanum, hyacint, neroli
Složení: SRDCEkosatec, jasmín, konvalinka, narcis, růže, ylang-ylang
Složení: ZÁKLADvětvičník, kůže, pižmo, santalové dřevo, cedr
Cena2937 až 4270 Kč (100 ml)
Chanel No. 19

U značky Chanel se ještě chvilku pozdržíme. Zapomenout bychom totiž neměli ani na parfém N°19, který také patří mezi TOP parfémy, a to už od roku 1971. Jak už je u značky Chanel zvykem, je tento parfém nenapodobitelný.

Na rozdíl od sourozence N°5 je N°19 lehkou a čistou vůní. Hlavním prvkem je hyacint, konvalinka a kosatec. Jedná se tak o květinovou vůni, která je omamná a nositelku rázem přenesou do ničím nerušené přírody, jak říká výrobce. [2]

Foto: Chanel

Dior Diorissimo

Uvedení na trh1956
AutorEdmond Roudnitska
Složení: HLAVAkonvalinka, ylang-ylang
Složení: SRDCEamarylka, boronie
Složení: ZÁKLADjasmín
Cena1519 až 2536 Kč (50 ml)
Chanel No. 19

Christian Dior miloval květiny. Chtěl tak vytvořit vůni, která bude ženu provázet celým dnem, jako by měla puget květin stále u sebe. To se mu podařilo v roce 1956, kdy vytvořil parfém s názvem Diorissimo. Christian Dior toužil po složení parfému, které bude čistě z květinových prvků. Později bohužel musely být složky trochu poupraveny, jelikož některé z použitých látek přestaly vyhovovat standardům mezinárodní asociace vůní IFRA. [3]

V současné době je složení parfému především konvalinka, kterou Christian Dior miloval. Dále v ní najdete prvky jasmínu a výtažku z ylang ylang.

Foto: Dior

Guerlain Shalimar

Uvedení na trh1925
AutorJacques Guerlain
Složení: HLAVAkvěty, bergamot
Složení: SRDCEkosatec, jasmín, růže
Složení: ZÁKLADvanilka, kosatec, opoponax, fazole tonka
Cena1590 až 2233 Kč (50 ml)
Chanel No. 19

Pokud milujete orientální vůně, je parfém Shalimar pro vás jako stvořený. Vytvořen byl v roce 1925 a i když měl na trhu malou pauzu a znovu byl na trh uveden v roce 2001, stále patří k ikonickým vůním, které změnily svět parfumérie.

Shalimar znamená vášnivý milostný příběh. Parfém v sobě skrývá příběh princezny, pro kterou nechal vládce postavit Šalimarské zahrady v Láhauru (Pákistán). Kromě tohoto příběhu v sobě ukrývá prvky vanilky, mocného bergamotu a svěžího kosatce. [4]

Foto: Guerlain

Yves Saint Laurent Opium

Uvedení na trh1977
AutorJean Amic, Jean-Louis Sieuzac a Raymond Chaillan
Složení: HLAVAmandarinka, bergamot, konvalinka
Složení: SRDCEjasmín, karafiát, myrha
Složení: ZÁKLADvanilka, ambra, pačuli, opoponax (sametová pryskyřice)
Cena895 až 1909 (30 ml)
Chanel No. 19

My ženy jsme od přírody tajuplné komplikované bytosti (minimálně pro muže tak působíme). Pokud tak hledáte parfém, který bude stejně tak komplikovaný, zahalen tajemstvím a opojnou vůní, pak parfém Opium značky Yves Saint Laurent je pro vás ten pravý. Tento parfém patří k nejvíce oblíbeným orientálním vůním, a to už od roku 1977, kdy byl parfém uveden na trh. [5]

Nejprve ucítíte mandarinku a svěží bergamot s jemnými prvky konvalinky. Srdce parfému obsahuje jasmín, myrhu a karafiát. Vzhledem ke svému promyšlenému složení se po dlouhých hodinách parfém promění ve svůj základ, kdy můžete cítit vanilku, pačuli, prvky ambry a sametové pryskyřice.

Foto: Yves Saint Laurent

Zdroje

  • Cenové rozsahy parfémů pochází ze srovnávače Zbozi.cz
  1. https://www.fragrantica.com/noses/Ernest_Beaux.html
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Chanel_No._19
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Diorissimo
  4. https://en.wikipedia.org/wiki/Shalimar_(perfume)
  5. https://en.wikipedia.org/wiki/Opium_(perfume)

Avatar

NikolKurkova

Oblékání je odrazem člověka - malý kousek z toho, kdo jste, je v tom, co máte na sobě (M. Jacobs). Můžete být každý den za někoho jiného a zároveň sami sebou. Tohle kouzlo na módě prostě miluji.