Primark
Zakladatel značky | |
Země původu | |
Sídlo společnosti | |
Rok založení | |
Sociální sítě | |
Primark je původně irský prodejce módy, který se rozrůstá i do ČR. Populární prodejce levné módy zaměstnává skoro 80 000 lidí a disponuje více než 370 obchodními domy a prodejními místy po celém světě.
Módní řetězec s dostupnou módou Primark patří k nejoblíbenějším značkám ze skupiny „fast-fashion“ producentů módy, mezi které řadíme značky jako H&M, C&A nebo například ZARA. Primark vznikl v roce 1969 v Irsku. Zakladatelem je Arthur Ryan, který odešel 8. července 2019 ve věku 83 let. Strategie společnosti je sázet především na nízkou cena. I proto je Primark po dlouhá léta velmi oblíbeným prodejcem i mezi českými zákazníky navzdory tomu, že k otevření prvního Primark obchodu v Česku – v Praze dochází až v roce 2020. Češi si zamilovali výjezdy do Primarku do Vídně, Drážďan, Lipska a dalších okolních měst z Rakouska či Německa. Do budoucna se však dá očekávat, že Češi na tyto lokality postupně zanevřou. Kromě Prahy je totiž v plánu otevřít Primark i v Brně a to v roce 2022.
Primark online e-shop
I přes nekončící růst e-commerce segmentu v módě se Primark drží stranou. Primark aktuálně nabízí svým zákazníkům pouze možnost nahlédnout do online katalogu, kde však není možné uskutečnit nákupy. Přes sílící tlak zákazníků však existuje alespoň možnost objednat si zboží na pobočku. Tuto možnost již brzy budou moci využívat i čeští zákazníci pro pobočku Primark v Praze a v Brně. Tato možnost je podle odborníků koneckonců předzvěstí otevření plnohodnotného Primark e-shopu. Na oficiální zprávy si však budeme muset ještě počkat.
Primark jako jeden z mála retailových hráčů, který nevyužívá plnohodnotného e-shopu, dokázal během koronavirové krize zvýšit svůj podíl na trhu a přitom většina hráčů na módním poli profitovala během koronavirovém lock-downu zejména díky výhodě v podobě online e-shopu. Čím to, že Primark dokázal navyšovat tržby i bez eshopu? Důvod je prostý. Primark nabízí módu za velmi nízké ceny, na které se žádný prodejce módy online nedokáže dostat. Ani Primark na online prodej cílit nemůže, jelikož by z byznysového hlediska nebyl schopen nabízet zboží za tak nízké ceny, jako v kamenných obchodech. John Bason, finanční ředitel Associated British Foods, majitele společnosti Primark, se vyjádřil pro server Bloomberg takto: „Lidé se na internetu nemohli dostat na ceny Primarku, a proto se vracejí do obchodů. Byla tu všechna ta hrozivá varování, že si každý zvykne nakupovat pouze online, ale to se nestalo.“
Kariéra v Primarku
Primark otevírá nové pobočky v České republice, což je jedinečná příležitost najít si zaměstnání v Primarku. Aktuální seznam volných pozic, které Primark vypisuje pro Českou republiku, je k nalezení na oficálním profilu značky na serveru Jobs.cz: https://www.jobs.cz/fp/primark-prodejny-s-r-o-1703024258/.
Primark a kontroverzní aféry
24. dubna 2013 došlo ke zřícení osmipodlažní budovy poblíž hlavního města Bangladéše Dháky. V budově pracovalo několik tisíc zaměstnanců v hrozivých podmínkách. Tito zaměstnanci působili jako levná pracovní síla jednoho z dodavatelů produktů pro značky jako Primark, Mango, Kik a další. V budově na místě zemřelo 1127 lidí a více než 2438 lidí bylo zraněno. V budově dohromady pracovalo na 5000 lidí. Značka Primark nicméně finančně přispěla ke kompenzaci a odškodnění pozůstalým.
V červnu 2013 byly nalezeny na štítcích s logem Primark symboly „SOS“. Vzkaz byl objeven v produktu zakoupeném z obchodu ve městě Swansea ve Wales. Dle vyjádření Primarku šlo ovšem o HOAX