H&M

Švédský oděvní gigant H&M patří k nejoblíbenějším módním značkám na světě. Jen v České republice se nachází více než 50 obchodů značky H&M.

Švédský oděvní gigant H&M spatřil světlo světa již v roce 1947 ve městě Västerasu, které je vzdáleno asi 100 km od hlavního města Stockholmu. Zakladatelem této značky byl Erling Persson. Erling Persson původně prodával pouze dámské oblečené. Značka se tehdy jmenoval jen „Hennes“, což ve švédštině znamená „její“. V roce 1968 Erling Perssno značně rozšířil svůj sortiment a to díky akvizici oděvní firmy Mauritz Widforrs. „Mauritz“ ve švédštině znamená „jeho“. Akvizicí firmy Mauritz Widforrs přišla i změna názvu firmy na současné H&M, kde písmena H&M znamenají Hennes & Mauritz, tedy „její“ a „jeho“.

V současné době (od roku 1979) je ve vedení firmy Stefan Persson – syn zakladatele značky Erlinga Perssona. Celosvětový obrat skupiny H&M se pohybuje okolo 30 miliard USD. Další brandy, které skupina H&M používá, jsou kromě H&M a H&M Home také COS, & Other Stories, Monki, Weekday, Cheap Monday, ARKET nebo Afound. Celosvětově provozuje značka H&M provozuje k 31. 8. 2018 4841 obchodů. Toto číslo se každý rok zvšuje zhruba o 240 nových prodejních míst. V České republice se nachází 52 obchodů H&M.

H&M provozuje také online prodej prostřednictvím e-shopu, přičemž H&M e-shop patří k těm vůbec nejoblíbenějším módním e-shopům na českém trhu. Mezinárodní ecommerce působení skupiny H&M čítá dle oficiálního webu již 47 zemí. Jen v roce 2018 byly otevřeny nové e-shopy pro Indii, Saudskou Arábii a Spojené Arabské Emiráty. V roce 2018/2019 se chystá spuštění online prodeje také v Mexiku a v Egyptě.

H&M je také znám díky mnoha spolupracím se světovými jmény – v roce 2014 to byla spolupráce s Karlem Lagerfeldem, v roce 2006 se Stellou McCartney, v roce 2007 následovala kolaborace s Madonnou. V roce 2008 probhla významná spolupráce s Roberto Cavallim nebo také s australskou zpěvačkou Kylie Minogue.

V posledních deseti letech pak H&M pokračoval v podobném trendu, kdy se do spolupráce s H&M vrhli také jména jako Jimmy Choo, Versace, Marni, Sofia Copolla, Lana Del Rey, Alexander Wang nebo Moschino.

H&M - Nejnovější zprávy a novinky: