Malé černé. Ikonický kousek, který by neměl chybět v šatníku žádné ženy

unknown person lying

Malé černé – hodí se ke všemu a téměř na všechny příležitosti. Jen obtížně byste v módě hledali univerzálnější elegantní kousek. Musí mít bezpodmínečně černou barvu a nejoblíbenější jsou pouzdrové. Nejsou nijak pompézní, střih je maximálně pod kolena. Věděli jste, že malé černé neobjevila legendární návrhářka Coco Chanel, jak si mnozí myslí?

Kde se vzaly malé černé?

Nechceme této francouzské průkopnici brát prvenství, abychom ale byli přesní, musíme jít trošku do historie ještě před slavnou mademoiselle Coco.

První náznak těchto šatů totiž nosila už britská královna Viktorie v 19. století. Oblékala je jako smuteční oděv po smrti svého muže Alberta.

Možná si řeknete, že to je nesmysl. Vždyť Viktorie, navíc korpulentní dáma, nemohla oblékat černou tubu šatů. Ano, v takovém podání se „malé černé“ v 19. století opravdu nešily.

Nicméně oproti zdobným šatům a širokým sukním, které se tehdy nosily, byly jednoduché šaty Viktorie tehdy svým způsobem úkazem. Jako ty, které v roce 1926 vymyslela právě věhlasná Coco Chanel.

Foto: Pinterest

Coco Chanel ustřihla stud

Slavná francouzská návrhářka se toho nikdy nebála. Do dámského šatníku vnesla dámský kostým evokující pánský smoking. Už ten sám o sobě zdůrazňoval siluetu žen. Ženské rysy ale nejlépe vynikly v šatech.

Proto Coco vzala klasické, dlouhé až na zem a ustřihla je pod kolena. Rovněž je projmula tak, aby se zdůraznila postava nositelky.

Puritáni tehdy šíleli vzteky, Coco se ale podařilo s trendem prorazit. Šaty tehdy dostaly i název The Ford a měly úspěch po celém světě.

Sluší všem ženám

Malé černé nemají vyloženě jednotný styl. Samozřejmě musí mít černou barvu a délku maximálně pod kolena, jak jsme zmínili. Jestli ale budou mít dlouhý rukáv nebo lodičkový výstřih, to už je jedno. Mohou být obepnuté i lehce volné.

Právě proto, že jsou tak variabilní, si získaly oblibu u žen různého věku i typu postavy. Černá zeštíhluje, takže šaty sluší skutečně každému.

Lze k nim oblékat různé doplňky i boty od balerínek, přes lodičky až po kozačky. Neurazí na obchodním jednání, můžete je nosit do kanceláře i na večerní sešlost (pokud ovšem nejde o honosný ples).

Foto: Shutterstock

Proslavila je Audrey Hepburn

Malé černé se staly součástí dámských šatníků už v první polovině 20. století, ve filmech je nosila legendární Marylin Monroe. Opravdu ikonický kousek šatů, které se vryjí do paměti módy, se proslavil až v roce 1961. Tehdy měl premiéru film Snídaně u Tiffanyho a pouzdro černých šatů oblékla Audrey Hepburn.

Foto: Pinterest

S nadsázkou můžeme konstatovat, že vedle Audrey hrály ve snímku významnou roli i módní doplňky jako diamanty, cigaretová špička a právě malé černé.

Ty nechyběly v šatníku ani ikonické první dámy Jackie Kennedyové, princezny Diany i současnějších módních ikon, jako jsou herečka a představitelka Carrie ze Sexu ve městě Sarah Jessica Parker, návrhářka a zpěvačka Victoria Beckham, vévodkyně Kate Middleton či šéfredaktorka módní bible, americké Vogue, Anna Wintour.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.