Kdo řídí současnou módní scénu? Příběhy skrytých králů dnešního světa módy

Gucci store facade

Módní značky jako jsou Louis Vuitton nebo Balenciaga zná zajisté každý. Avšak kdo jsou ti, kteří relativně skrytě tahají za nitky a určují směr, kterým se ubírá současná módní scéna? Pojďme si představit trojici módních návrhářů, kteří ovlivňují to, co nosíme, co se nosí na přehlídkových molech a co se objevuje ve výloze v nejprestižnějších buticích světa. 

Připravte se na odhalení příběhu těchto neviditelných mocných osobností, jež ale definují to, co považujeme za moderní a stylové.

Alessandro Michele – vlil Gucci novou krev do žil

Alessandro Michele je italský módní návrhář, jenž od roku 2015 až donedávna působil jakožto kreativní ředitel značky Gucci. Michele je znám svými výstředními designy, přičemž jeho práce je hojně inspirována estetikou 60. a 70. let a extravagantním stylem, který často čerpá motivy z historie.

Michele je považován za jednoho z nejinovativnějších módních návrhářů současnosti. Jeho práce pomohla vrátit Gucci na výsluní a učinila z něj opět jednu z nejžádanějších značek na světě. Ne nadarmo je jeho práce označována za renesanci Gucci.

Gucci store facade
Foto: Dima Pechurin, Unsplash

Demna Gvasalia – otec nejznámějších streetwear značek

Demna Gvasalia je původem gruzínský módní návrhář, který v roce 2001 emigroval do Německa a jenž proslul svou prací pro značku Balenciaga. A to i díky avantgardnímu stylu, který v sobě skrývá témata identity, sociálních nerovností a konzumu. 

V roce 2014 založil značku Vetements, která se rychle stala jednou z nejvlivnějších módních značek na světě. V roce 2015 byl pak jmenován kreativním ředitelem značky Balenciaga, což mu umožnilo zasáhnout svou módní tvorbou ještě širší publikum. Aktuálně spolupracuje i se světoznámými popkulturními ikonami jako jsou Rihanna nebo Kanye West.

a group of people walking outside a store
Foto: Samuel Regan-Asante, Unsplash

Virgil Abloh – mrtvý král světové módy

Virgil Abloh byl americký módní návrhář, architekt, podnikatel a DJ. Stal se zakladatelem a kreativním ředitelem značky Off-White a od roku 2018 také uměleckým ředitelem pánské módy značky Louis Vuitton. Abloh byl průkopníkem streetwearu a jeho práce pomohla popularizovat tuto subkulturní módu mezi mainstreamové publikum. Byl také známý svými politickými a sociálními odkazy ve svých designech.

a black and white photo of a car parked in front of a building
Foto: Alek Olson, Unsplash

Abloh zemřel v listopadu 2021 ve věku 41 let na rakovinu mozku. Jeho smrt byla pro svět módy velkou ztrátou, nicméně jeho odkaz žije dál a jeho práce nadále inspiruje nové generace módních návrhářů.