Každý den lžíci jablečného octa: Proč na něj někteří nedají dopustit?

clear glass bottle with red liquid beside sliced lemon on blue textile

Jablečný ocet se v poslední době stává stále populárnějším a častěji se o něm mluví jako o přírodním prostředku pro podporu zdraví a pohody. Pojďme se podívat na řadu jeho zdravotních výhod, které by vás mohly přesvědčit, abyste jablečný ocet zkusili i vy.

Co je to jablečný ocet?

Jablečný ocet je druh octa vyráběný fermentací rozdrcených jablek. Tento proces přeměňuje jablka na octovou kyselinu pomocí kvasinek a cukru. Zvláštností jablečného octa je obsah bakterií a kvasinek v jeho nepasterizované a nefiltrované podobě. Je zdrojem probiotik, které jsou pro naše zažívací ústrojí velmi prospěšné.

Zdravotní výhody jablečného octa

Jablečný ocet je známý svými pozitivními účinky na zdraví, a to již po staletí.

Foto: Openverse

Podpora zdraví trávicího systému

Probiotika obsažená v jablečném octu, zejména díky mateční kultuře, pomáhají udržovat zdravou rovnováhu střevní mikroflóry a podporují trávení.

Stabilizace hladiny cukru v krvi

Jablečný ocet může pomoci udržet stabilní hladinu cukru v krvi, což je užitečné zejména pro ty, kteří potřebují regulovat svou stravu bohatou na sacharidy.

Podpora metabolismu

Studie naznačují, že jablečný ocet může přispět k podpoře metabolismu a snižování hmotnosti.

Redukce cholesterolu

Jablečný ocet může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi, což je důležité pro zdraví srdce.

Pomoc s akné a jizvami

Některé studie a zkušenosti ukazují, že aplikace jablečného octa na pleť může pomoci zlepšit vzhled akné a jizev.

Je důležité si uvědomit, že jablečný ocet není zázračným lékem na všechny zdravotní problémy, ale může být cenným doplňkem k vyvážené stravě a zdravému životnímu stylu.

Jak užívat jablečný ocet

Existuje několik způsobů, jak začlenit jablečný ocet do vaší denní rutiny. Mnozí lidé preferují užívání jablečného octa vodou na lačný žaludek každé ráno. Stačí smíchat 1 až 2 lžíce jablečného octa s 15 až 30 mililitry vody a vypít. Tento rituál lze provádět před nebo po jídle.

Nezapomínejte, že jablečný ocet je výrazně kyselý, a proto mnozí doporučují ředění s vodou, aby se zabránilo poškození skloviny zubů. Jablečný ocet lze také přidávat do salátových dresinků, marinád nebo různých pokrmů.

Kvalita jablečného octa

Pokud se rozhodnete vyzkoušet jablečný ocet, je důležité vybrat kvalitní produkt. Hledejte jablečný ocet v organické formě, který je nefiltrovaný. Ideálně by měl obsahovat „matku“ neboli mateční kulturu, což je znakem vysoce kvalitního octa.

Závěrečné myšlenky

Jablečný ocet není jen současným trendem, ale zdravotní výhody, které nabízí, ho činí zajímavým doplňkem stravy. Pokud však zvažujete jeho začlenění do svého denního režimu, je důležité konzultovat to s lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky. Jablečný ocet může být užitečným nástrojem pro podporu vašeho zdraví, pokud je správně integrován do vyváženého životního stylu.

Zdroje:

  • https://www.healthline.com/nutrition/6-proven-health-benefits-of-apple-cider-vinegar
  • https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2023/mar/is-apple-cider-vinegar-good-for-you/


Přihlašte se k odběru novinek!

Chcete se dozvědět jako první o zajímavých akcích a slevách na módu? Chcete si přečíst nejlepší články jako první? Přihlašte se k odběru novinek!
Avatar

Noemi

Nejšťastnější jsem, když tvořím, sportuju nebo cestuju. Zajímám se o zdravý a udržitelný životní styl. Móda je pro mě umění - ať už je náš styl konvenční nebo alternativní, vždy nám dává prostor vyjádřit se beze slov. Odlišuje nás a zároveň spojuje, a právě to na módě miluju.