Jemné a řídké vlasy nemusí být noční můra. Naučte se s nimi správně pracovat a využívat jejich předností

woman in black scoop neck shirt

Jemné vlasy jsou často spojovány s minimálním objemem, třepením, křehkostí a také lámáním. Jemné vlasy se častěji mastí a elektrizují, což je rovněž nepříjemné. Pro tento typ vlasů je sice jednoduché je lehce sepnout do culíku nebo do drdolu a vytvořit tak rychlý a efektní účes, který nepotřebuje dlouhých příprav. Chcete-li ovšem zazářit kupříkladu s vlnami či s objemným účesem, většinou narazíte. Jemné vlasy mají svá specifika, spoustu výhod, ale také řadu nevýhod.

Jak získat objem?

Problém číslo jedna, který nejčastěji adresují majitelky řídkých a jemných vlasů, je nedostatečný objem. Získat objem lze několika způsoby. Začít je nutné hned ve sprše. Používejte nezatěžující šetrné zvlhčující hydratační šampony dodávající objem v kombinaci s hydratačními kondicionéry rovněž pro objem.

S kondicionérem ale buďte opatrní. Snažte se zabránit styku kondicionéru s pokožkou hlavy. Kondicionér má tendenci pokožku hlavy dráždit a vysušovat, což vede k rychlému maštění vlasů.

Kondicionér aplikujte raději až od půlky délky vlasů po konečky. Vyhnete se tak zbytečnému vysušování a následné zvýšené produkci mazu, což je u jemných vlasů obzvlášť rychle patrné.

Foto: Shutterstock

Fén je váš kamarád. Pozor ale na správnou techniku

Chcete-li maximálně zaktivovat účinek šamponu a kondicionéru povzbuzující objem, fénování je klíčová součást vaší rutiny. Není ovšem fénování jako fénování. Správná technika je důležitější, než si možná myslíte.

Jak správně sušit vlasy pro dosažení objemu?

  • Po umytí vlasy šetrně osušte ručníkem. Ručník jen několikrát přitiskněte na vlasy na různých místech. Vlasy zásadně ručníkem nedrhneme.
  • Následně ještě vlhké vlasy oddělte od pokožky hlavy mírným načechráním. Dobré je předklonit hlavu a zajistit, aby byly vlasy od konečků vztyčené. Poté nechte vlasy přirozeně schnout.
  • Jakmile dosáhnete 60 až 70 % suchosti, znovu otočte hlavu do předklonu, vezměte si na pomoc keramický kulatý kartáč na vlasy a začněte fénovat. Pomocí keramického kartáče dosáhnete úhledného a uhlazeného efektu až po konečky.

Používání keramických kartáčů eliminuje vznik elektrostatického náboje ve vlasech. Keramické kartáče emitují negativní ionty, které působí proti kladným iontům vyskytujících se ve vlasech, čímž vzniká rovnováha a minimalizace vzniku nepříjemné elektrostatické elektřiny. Vaše vlasy tak nebudou působit neuspořádaně a zmírní se i krepatění. Záporné ionty také zacelují poškozenou vlasovou kutikulu, čímž uzamykají oleje přirozeně v pokožce. I to přispívá pro hladké, lesklé a zdravě vypadající vlasy. [1]

Foto: Shutterstock

Vyzbrojte se suchým šamponem

Pokud suchý šampon ještě nepoužíváte, je na čase to změnit. Suchý šampon je všestranný pomocník a využijete jej i ve správné péči o jemné vlasy.

Zkuste vyměnit suchý šampon za lak na vlasy. Oproti klasické aplikaci suchého šamponu udělejte jednu změnu. Suchý šampon nevyčesávejte. Nechte jej absorbovat vlhkost. Vaše jemné vlasy znásobí svůj objem.

Jak zpevnit jemné vlasy v 5 krocích

Nedostatečná pevnost jemných vlasů je jeden z hlavních důvodů, proč jsou jemné vlasy pro řadu lidí brány skoro jako prokletí. S typem vlasů, které vám příroda do vínku nadělila, ovšem nic neuděláte. Jak tedy posílit jemné a lámavé vlasy?

1. Stříhejte si vlasy pravidelně každých 6 týdnů

Pravidelný střih zabrání třepení konečků. Stačí jen centimetr až dva a vaše hříva vám nejenže poděkuje, také se vám odvděčí. Pravidelný střih oživí vaše vlasy a přispěje k hustšímu porostu.

2. Doplňujte vitamíny a minerály na podporu růstu vlasů

V pravidelnosti tkví úspěch. Vytvořte si rutinu s pravidelnou konzumací vitamínů a minerálů, které mají pozitivní vliv na zdraví našich vlasů, nehtů i kůže.

Studie pod vedením doktorky Ablon Glynis, MD, FAAD publikovaná ve vědeckém časopise The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology (Časopis klinické a estetické dermatologie) ve svých závěrech jednoznačně podpořila vliv orálně podávaných doplňků stravy na podporu růstu vlasů u žen trpících na řídnutí vlasů. Testovací vzorek byl rozdělen na část žen, které dostaly placebo náhražku a část žen, které přijímaly testované doplňky stravy. Díky tomu mohla být jednoznačně vyhodnocena účinnost podaných látek. [2]

Doplňky stravy s prokázanými účinky na zdraví vlasů jsou [3]:

  • Vitamín A (batáty, mrkev, dýně, špenát, kadeřávek).
  • Vitamín B (mandle, maso, ryby, mořské plody, listová zelenina).
  • Vitamín C (jahody, papriky, citrusové plody).
  • Vitamín D (tučnější ryby, tresčí játra, některé druhy hub).
  • Vitamín E (avokádo, mandle, slunečnicová semínka, špenát).
  • Železo (ústřice, škeble, vejce, červené maso, čočka, špenát).
  • Zinek (ústřice, hovězí maso, špenát, dýňová semínka, čočka, pšeničné klíčky).
  • Bílkoviny.

3. Myjte si vlasy maximálně 2x týdně

Časté mytí vlasů je pro pokožku hlavy i pro vlasy velmi nevhodné. Omezte mytí vlasů nanejvýše na dvakrát týdně. Vlasy se vám budou méně mastit, vaše pokožka bude daleko méně podrážděná a vlasy si budou snáze udržovat přirozený ochranný film.

4. Vyhněte se přípravkům s obsahem sulfátů a parabenů

Přírodní kosmetické a hygienické přípravky bez zbytečné chemie jsou jednoznačně pro celkové naše zdraví prospěšné. Trpíte-li na jemné a řídké vlasy, o to více byste měli dbát na používání šetrných přípravků. Pozor si dejte obzvlášť na výskyt parabenů a sulfátů. [4]

  • Parabeny dokáží díky svým antibakteriálním schopnostem prodloužit trvanlivost, proto jsou mezi výrobci velmi oblíbené. Studie ovšem dokládají, že parabeny mají podobný vliv na naše tělo jako hormon estrogen. Používáním přípravků s parabeny tak může docházet k hormonální nerovnováze a není vyloučeno, že takto vzniklá hormonální nerovnováha může mít vliv na vznik rakoviny prsu. Je tedy vhodné být na pozoru a zbytečně své tělo nezatěžovat další a další chemií. [4]
  • Sulfáty jsou využívány zejména pro jejich schopnost vytvářet pěnu. Spotřebitelé pak mají pocit, že pěnící šampon dokáže lépe vlasy umýt, ale pravda to není. Proto u přírodní kosmetiky můžete mít pocit menší účinnosti, jelikož často nepění tak, jak jsme zvyklí. Opak je však pravdou. Velká nevýhoda sulfátů je, že dráždí a vysušují pokožku a to rozhodně nechcete.

5. Zkuste léčivou proceduru teplými oleji

Smícháním kokosového a avokádového oleje můžete svým vlasům dopřát léčivou kúru, díky které navrátíte vlasům zdravý lesk i pevnost.

  1. Smíchejte 1 – 2 lžičky kokosového oleje (o pokojové teplotě) a stejné množství avokádového oleje (množství můžete přizpůsobit délce svých vlasů).
  2. Směs olejů nalijte do skleněné nádoby, kterou následně vložte do vodní lázně.
  3. Prohřejte směs olejů v horké lázni po dobu 2 minut. Správná teplota by měla být jen tak teplá, aby vás nepálila. Správnou teplotu otestujete na vnitřní straně zápěstí.
  4. Aplikujte směs olejů na vlasy od kořínků po konečky. Část aplikujte také rovnou na pokožku hlavy.
  5. Směs olejů nechte působit alespoň po dobu 20 minut. Vlasy takto ošetřené skryjte pod sprchovací čepici.
  6. Po 20 minutách opláchněte vlažnou vodou.
Foto: Shutterstock

Čím jsou jemné vlasy zapříčiněny

Příčina jemných a řídkých vlasů tkví v genetice. Svou roli hraje také pestrá a vyvážená strava, životní styl, kvalita spánku, hormonální rovnováha i váš věk. Některé aspekty jsme schopni ovlivnit, jiné bohužel nikoliv. Správnou péčí o jemné až řídké vlasy ale dokážeme zajistit zlepšení kvality i daleko lepšího vzezření.

TIP: Zjistěte, jaký je vhodný střih pro jemné a řídké vlasy.


Zdroje

  1. https://www.hotairbrushreviews.com/understanding-ceramic-hair-brushes/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3509882/
  3. https://www.healthline.com/nutrition/best-vitamins-hair-growth
  4. https://www.bcpp.org/resource/parabens/

Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.