Pracujte s plnými křivkami jako s darem. Jak se oblékat, když máte pár kilo navíc?

Mít kila navíc není žádná ostuda. Na módních molech dnes již nejsou výjimkou sebevědomě kráčející ženy s křivkami, plnějšími tvary či rovnou s nějakým tím kilem navíc. Reálné ženy s reálnými těly, z nichž každé vypovídá svůj vlastní, osobitý příběh.

Cílem protlačování plus size modelek do popředí rozhodně není propagovat a obhajovat obezitu. Každý z nás jistě vytuší, kdy už se u něj nejedná pouze o pár kil navíc, ale o opravdový zdravotní problém. V takových případech je jistě zapotřebí daný problém začít řešit, ať už svépomocí, či ideálně za pomoci lékaře.

Dnes se ale zaměřme na obyčejné ženy, které mají pouze pár těch „zdravých“ kil navíc, ať už po porodu, díky nevhodnému jídelníčku či třeba vlivem pandemie a společně s ní zavedenými opatřeními (home office, zavřené posilovny a podobně).

Nikdo z nás by se za své tělo neměl stydět. Pár následujících tipů vám možná pomůže vnímat své tělo jinak – a s plnými tvary pracovat jako s darem. Protože ve vkusně zvoleném outfitu mohou být opravdu velmi sexy!

Foto: Shutterstock

Zásada číslo jedna – vše je o sebevědomí 

Představme si dvě ženy. Obě nosí stejnou konfekční velikost, kterou v obchodních řetězcích najdeme v oddělení „plus size“. Obě mají povolené bříško po porodu, silnější paže a stehna. 

Jedna z nich se choulí ve splývavých, tmavých kusech neforemného oblečení, bez doplňků a bez makeupu. Nemá ráda pozornost a je radši, když v davu ničím nevyniká. 

Druhá žena miluje módu a větší velikost vůbec nevnímá jako omezení. Pouze volí outfit tak, aby jí padl, nikde neškrtil a vkusně vyzdvihoval pouze ty partie, se kterými je dotyčná spokojená a ráda je dává na odiv. Vyžívá se ve výrazných doplňcích, nápaditém líčení a vnímá, že se za ní muži často otáčí. 

A v čem je onen rozdíl? V přístupu k sobě samotné. První žena se cítí velmi nejistá, považuje se za nedokonalou, proto má tendence se skrývat před světem. Oproti tomu žena druhá má k sobě o poznání kladnější vztah. Chápe totiž, že její tělo nedefinuje to, kým je. Jaké má kvality a kladné stránky charakteru. 

Proto pokud dumáte nad tím, jak je možné, že ta baculatá žena z vašeho okolí má okolo sebe vždy spoustu ctitelů – právě jste zjistila, proč tomu tak je. Protože je veselá, šarmantní a sebevědomá. I s kily navíc.

Foto: Depositphotos

Zvolte správnou velikost

Tento bod je velmi, velmi důležitý. Občas máme tendence vybírat si buď příliš těsné a nepohodlné kousky, či naopak se snažíme kila navíc skrývat ve volném, splývavém oblečení. 

Je potřeba najít rovnováhu a nalít si čistého vína. Padne mi velikost 48? Dobře, tak mám tedy velikost 48. Ne 46, ne 50.

Možná pro vás bude překvapením, že není nutné vyhýbat se kouskům na tělo a přiléhavějším střihům. Jde pouze o to, abyste zvolila správnou velikost, která vás nebude ani škrtit, ani vám padat – a taky o vhodně zvoleném zbytku outfitu.

Pro příklad: nemusíte se vůbec bát zvolit džíny střihu slim fit. Pokud sáhnete po pevném, kvalitním materiálu, pak vám kalhoty dodají oporu a vytvarují vám siluetu, namísto aby vám zdůraznily celulitidu apod. Pokud vás zdobí větší bříško či boky, ideální je zvolit střih s vyšším pasem, který vám dodá příjemnou oporu v dané oblasti. 

K podobně střiženým kalhotám je však nutné pečlivě vybrat vrchní díl. Ten by dle zásad rovnováhy neměl být až příliš upnutý. Velmi lichotivý je například střih tuniky, který se směrem dolů volně rozšiřuje. Pokud chcete schovat silnější paže, může vám k tomuto účelu dobře posloužit cardigan. Ten může hezky skrýt i větší zadeček, pokud ho zrovna nechcete nechat na odiv světu. 

Foto: Shutterstock

V případě, že zvolíte naopak upnutější vrchní díl, bude třeba uzpůsobit tomu zase ten spodní. Ideálním řešením jsou sukně. Ty jsou celkově velmi nápomocné ženám s křivkami, neboť jich existuje spoustu různých střihů a každá z nás si tak může vybrat takový, který bude lichotit našemu typu postavy. 

Velmi vhodné jsou áčkové sukně do pasu s délkou ke kolenům či těsně nad ně. Působí velmi žensky, schovají partie, které schovat chcete – a naopak, ukáží to, co je na vás hezké.

Boty (a doplňky) dělají člověka 

Důraz byste měla dbát i při výběru správné obuvi. Platí, že alespoň nízký podpatek nohu opticky protáhne a vyrovná siluetu. Boty s plochou podrážkou tento efekt neposkytují, nicméně je samozřejmě potřeba dbát i na pohodlí a hlavně čistotu, neboť špinavá obuv je velmi špatnou vizitkou pro kohokoliv. 

Pokud máte na vašem těle partie, od kterých chcete pozornost spíše odpoutat, ale přesto nechcete zvolit pouze nudný, jednoduchý outfit, právě obuv je skvělou příležitostí, jak se vyřádit. Barvy? Vzory? Extravagance? Ano, prosím

To samé platí i pro doplňky. Kabelky, různé čelenky, pokrývky hlavy, šperky… To vše dokáže oživit jinak „obyčejnou“ kombinaci oblečení a posunout je na další level.

Často se v různých článcích píše, že pokud je žena prostorově výraznější, měla by zapomenout na velké kabelky. To ale není pravda, kabelku volte tak, abyste s ní byla spokojená vy a svými parametry vám dokonale vyhovovala. 

Ani při výběru ostatních doplňků není třeba bát se velikosti. Můžete si dovolit výrazné náušnice, klobouk se širokou krempou i divoce vzorovanou kabelku. Móda je hra a pravidla do značné míry určujete vy sama! 

Foto: Shutterstock

A co barvy a vzory?

Jistě, černá zeštíhluje, ale celočerná kombinace je též ve většině případů pěkná nuda. Navíc pro zvolení jednobarevných outfitů je potřeba mít cit, ač se může zdát, že černá je prostě černá. Není tomu tak. 

Oplácaná postava si rozhodně může dovolit barvy. Nebojte se jich! Stejné je to i se vzory, není třeba se jim vyhýbat. Nicméně v tomto případě opravdu platí, že je vhodný spíše drobnější vzor než ten výrazný a přes celou plochu trupu. Ten by poutal možná až příliš pozornosti vlastně na každém. 

Puntíky, kytky, svislé proužky. Pokud kupříkladu zvolíte ke vzorovanému topu jednobarevnou sukni či kalhoty (samozřejmě lze i naopak), máte skvělý základ. 

Foto: Shutterstock

Třešnička na dortu? Vhodné prádlo 

Možná jsme kvalitním prádlem měli začít, neboť je vlastně takovým základem.V určitém typu oblečení totiž lépe vypadá hladká silueta. Ovšem, ne každá máme pevné bříško, prsa, která se při chůzi ani nehnou či dokonale hladké pozadí bez jediného ďolíčku. 

Právě proto zkuste navštívit specializovaný obchod se spodním prádlem. Dle svého typu postavy vyberte takové prádlo, které vám dodá oporu přesně v té oblasti, ve které potřebujete. Uvidíte, že třeba šaty vám pak budou padnout mnohem lépe, nikde se nebude nic třást a to vám rozhodně dodá na sebejistotě. 

Na závěr je třeba dodat, že doba se naštěstí velmi posunula a plnoštíhlá žena již nemusí nakupovat v Nadměrných oděvech, aby našla nějaký hezký kousek ve své velikosti. Plus size oddělení vedou už i v konvenčních řetězcích s textilem, takže se nemusíte bát, že na sebe neseženete nic moderního a svěžího. Také nejrůznější eshopy s módou nabízí spoustu skvělého materiálu!

Co se týče inspirace, tu už dnes naleznete téměř všude. Nejen na přehlídkových molech, ale také třeba na platformách jako je Instagram, Pinterest, YouTube a podobně. Stačí trochu zapátrat a inspirace se jen pohrne!

Foto: Shutterstock

Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.