Které ženy jsou pro muže atraktivní? Štíhlým odzvonilo, muži dnes preferují jiné typy

Ženská krása hýbe světem snad od nepaměti. Tak, jako se vyvíjí naše společnost, se v čase mění také „ideál ženské krásy“. Jistě si všichni vybavíme Věstonickou venuši nebo barokní sochy žen. Dnes bychom tyto figury za ideál ženské krásy nepovažovali. Co je tedy aktuálním ideálem ženské krásy? Odpověď nám přináší americká vědecká studie.

Jste příliš štíhlé? Pak do ideálu nespadáte

Dnešní ideál krásy ženského těla by se dle studie Frances Mary Bozsikové z Michiganské státní univerzity dal popsat jako typ zdravého osvaleného těla s výraznými ženskými křivkami. S trochou nadsázky by se dalo říct, že představa svalnaté Marilyn Monroe, která disponovala hříšně přitažlivými křivkami, by dnešním ideálům vyhovovala možná úplně nejvíce.

A naopak drobné štíhlé ženy typu Twiggy nebo Audrey Hepburn už v dnešní době nejsou tolik populární, co se globálního vnímání atraktivity týče. Ještě 20 let nazpátek žebříčkům hudebních hitparád vévodila štíhlounká Britney Spears a na módních molech jsme krásky typu Kate Moss nebo Gisele Bündchen, doba se ale změnila a trend je nyní jinde. Kult ženského těla má dnes jiné hrdinky.

Studie atraktivity pod vedením Francese Bozsika potvrzuje, že štíhlá postava s ženskými křivkami a s vypracovanými svaly, je aktuálně nejvíce populární. Respondenti z řad vysokoškolských studentů měli za úkol vyhodnotit vizuální přitažlivost odpovídající aktuálním „standardům krásy“ tak, jak ji subjektivně vnímají studenti VŠ.

K hodnocení měli fotografie žen v plavkách. Jednalo se o účastnice soutěže Miss USA za posledních 14 let. Z výsledků vyplynulo, že nejatraktivnější jsou ženy s výrazněji vypracovanými svaly. Ostatně i trend svalnatého těla se v pozdějších letech výrazněji prosazoval i mezi účastnicemi Miss.

Výzkum také prokázal, že mladí lidé získávají inspiraci v naprosto dominantní většině konzumací online médií a sociálních sítí na úkor klasických tištěných médiích, což není žádným překvapením. Právě sociální média v čele s instagramem jsou v současnosti považována za hlavní zdroj inspirace v módě, kráse i životním stylu.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.