Aktivisté vyhráli. Dolce&Gabbana končí s pravou kůží. Ve svých kolekcích ji nahradí eko-kůží. Stane se móda z pravé kůže minulostí?

Před pár dny vydal módní dům Dolce&Gabbana prohlášení, ve kterém se veřejně zavázal k ukončení produkce módního oblečení a doplňků z pravé zvířecí kožešiny. Pravou kožešinu ve svých módních kolekcí nahradí tzv. eko-kůží. Co známou luxusní značku vedlo k tomuto rozhodnutí?

Dolce&Gabbana následuje své konkurenty

Italští módní návrháři Domenico Dolce a Stefano Gabbana založili Dolce&Gabbana v roce 1985 a takřka od počátků patří tento brand k předním značkám v segmentu luxusní módy.

V rozhodnutí skoncovat s pravými kožešinami následují další módní velikány, jako jsou například Armani, Versace, Valentino nebo Prada, u nichž k podobnému rozhodnutí došlo v minulých letech, jak uvádí server CNBC.

Módní trendy byly vždy ovlivněné děním ve světě. V dnešní době tzv. udržitelné módy, která dbá na ekologickou a ekonomickou udržitelnost, není velkým překvapením, že i značka Dolce&Gabbana chce fungovat tzv. v souladu s přírodou.

Další důvod pro tento razantní krok ve vývoji módní značky je i skutečnost, že Itálie před několika týdny schválila zákon, který zakazuje kožešinové farmy. Kožešinové farmy chovající nejčastěji norky, činčily nebo lišky, musí ukončit svou činnost nejdéle do června tohoto roku.

V minulosti se značka dočkala veřejných protestů

V minulosti byla značka Dolce&Gabbana často kritizována právě za využívání pravých kožešin ve svých produktech. Nejednou se setkala s veřejnými protesty. Podobnou zkušenost ovšem mají i jiné značky z kategorie „luxusní módy“.

Rozhodnutí o ukončení používání kožešin je pozitivně přijato nejen mezi módními fanoušky, ale i v řadách ekologických aktivistů. Kupříkladu PETA, nezisková organizace bojující za práva zvířat, považuje tento krok za své vítězství, jak uvádí na svém webu.

Foto: Shutterstock

Náhrada ve formě eko-kůže

Ve svém prohlášení zástupci značky sdělili, že i nadále budou spolupracovat se svými kožešníky, aby udrželi řemeslo i pracovní místa. Ve svých kolekcích ovšem pravou kožešinu nahradí eko-kůží, a to jak na oblečení, tak na módních doplňcích.

„Celý módní průmysl hraje významnou roli ve společenské odpovědnosti, kterou je třeba podporovat a propagovat,“ řekl Fedele Usai, ředitel pro komunikaci a marketing skupiny.Přihlašte se k odběru novinek!

Chcete se dozvědět jako první o zajímavých akcích a slevách na módu? Chcete si přečíst nejlepší články jako první? Přihlašte se k odběru novinek!
Avatar

NikolKurkova

Oblékání je odrazem člověka - malý kousek z toho, kdo jste, je v tom, co máte na sobě (M. Jacobs). Můžete být každý den za někoho jiného a zároveň sami sebou. Tohle kouzlo na módě prostě miluji.