Balaklava – doplněk, který ovládl přehlídková mola i sociální sítě. Unosíte jej na závěr zimy i příští sezónu

A Couple Taking Photo while Wearing Knitted Cap

Divíte se, proč jsou sociální sítě plné trend-setterů v pletených kuklách? Není to prvně, co se je někdo pokusil prosadit na módní scéně, avšak tentokrát se to doopravdy povedlo. Na mola vykročily zakuklené modelky a sociální média zaplnili influenceři s kuklami na hlavě. Kde se tento trend pokrývky hlavy nazývané balaklava (i balaclava) vzal?

Pokud jste se v posledních týdnech a měsících podívali na Pinterest, Instagram a TikTok, určitě jste tento trend zaznamenali také. Kdo dnes v módní branži něco znamená, nosí balaklavu. Je to vlastně lyžařská kukla, kterou léta známe ze svahů, kdy si ji nasazují ti největší zmrzlíci i extrémní sportovci.

Balaklava bývá často koncipovaná jako pletená kukla s větším či menším průzorem. Odkrytý může být celý obličej, jeho polovina, nebo třeba jen oči. Ale celebrity, jako Kim Kardashian, se nechaly zvěčnit i v černých kuklách zcela bez průzorů.

Kde se balaklava vzala?

Kukly bývají obvykle spojovány s „armádní módou“. Název balaklava je odvozen od odvozen od ukrajinského přístavního města Balaklava. Právě v něm se v roce 1854 během Krymské války odehrála bitva, ve které bojovali i britští a irský vojáci.

Ti však byli do boje vysláni pouze v obnošených letních uniformách, co na tradiční zimu v této oblasti nestačilo. A tak začaly britské ženy svým mužům i dalším vojákům, plést a posílat kukly, které je měly ochránit před zimou.

Později se tyto kukly staly jakýmsi symbolem i pro domobranu především ve východních zemích, ale i pro demonstranty z extrémistických skupin, kteří se používáním kukel chtěli vyhnout svému odhalení a následné konfrontaci.

Vojenský doplněk, který mění módu

Tento původně vojenský doplněk mění dnešní módu. Avšak dostat se a udržet se na výsluní se mu rozhodně nepodařilo na poprvé.

Balaklavu se již v roce 2019 pokusilo ve své kolekci prosadit Gucci, avšak černě zahalený obličej, tzv. balaclava jumper, se stal naopak záminkou pro protesty. Příliš připomínal problematiku tzv. blackface.

V aktuální sezóně a jistě i v nadcházejícím období bude vše jinak. Už jsme si zvykli nosit roušky a respirátory, zahalit si proto obličej nepůsobí nijak extrémně. Proto se balaklavy objevily v kolekcích Moschino, Raf Simons, Balmain, Marine Serre i Louis Vuitton, kde se staly trhákem pánské kolekce na pařížském týdnu módy.

Balaklava navíc již nepůsobí kontroverzně, právě naopak. Nosit ji dnes znamená díky jejich původu podporovat Ukrajince v boji za jejich nezávislost a pomáhat tak udržet mír na světě obecně.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.