Jak se zbavit zimní deprese? Vyrazte k moři nebo na hory a nepodceňte správnou stravu, radí odborníci

Zima je krásná, ale má spoustu stinných stránek. Mnozí z nás si užívají lyžování a hor, jiným postačí, že mohou vytáhnout elegantní zimní kabáty a stylové kozačky. Někdy ale ani to nestačí a dostavuje se tzv. zimní deprese. O co jde a jak se jí zbavit?

Během zimních dnů se k nám nedostává takové množství slunečních paprsků, jako v ostatních měsících. To má za následek často špatnou náladu a stres mnohdy přerůstající v zimní depresi. [1]

D. Jeden z nejdůležitějších vitamínů – proč se bez něj neobejdeme?

Vitamin D je jeden z nejdůležitějších vitamínů. Je nepostradatelný pro správnou funkci imunitního systému. Což je v této době velmi důležité. Pozitivně působí také na nervový systém, který ovlivňuje náš celkový psychický stav. Pravidelný přísun vitamínu D je prospěšný i pro naše kosti a celkovou vitalitu těla. Jeho nedostatek s sebou nese mnoho zdravotních problémů. [2, 3]

Vitamínu D se přezdívá „sluneční vitamín“. Až 80 % denní potřeby tohoto vitamínu můžeme získat právě ze slunečních paprsků. Kromě slunce ale existují i jiné zdroje vitamínu D, které bychom měli vyhledávat především v zimních měsících, kdy je slunečního záření nedostatek. [1]

Foto: Shutterstock

Vyražte na hory nebo k moři

Pokud máte možnost a dostatek financí utéct od mrazivé zimy za sluníčkem a teplem, pro vaše zdraví to bude jen prospěšné. Načerpáte zásoby vitamínu D na zbytek zimy. Pokud nemáte možnost vyrazit na dovolenou k moři, což doporučuje například MUDr. Petr Podroužek, CSc. [5], bohatě vám ale postačí vyrazit třeba na víkend na hory. Tam je díky vyšší nadmořské výšce více slunečního záření, které můžeme absorbovat. Často se tak stává, že na horách svítí sluníčko po celý den, zatímco v nížinách je nepříjemná inverze, která dobré náladě nijak nepřidá.

Foto: Shutterstock

Honba za „déčkem“

Jiným zdrojem vitamínu D jsou samozřejmě potraviny. „Déčková“ skupina vitamínů je rozpustná v tucích, takže je vhodné ho užívat spolu s tučným jídlem, díky kterému se vitamín lépe vstřebá do těla z trávícího traktu.

Jaké potraviny jsou bohaté na vitamín D?

  • Ryby: v rybím tuku se objevuje nejvíce cholekalciferolu (jedna z forem vitamínu D, také se označuje jako D3). Oblíbeným zástupcem bohatým na vitamín D je třeba losos.
  • Vejce: na víkendovém brunchi si objednejte míchaná vajíčka, vaše tělo vám poděkuje!
  • Avokádo: lahodné avokádo je bohaté na vitamín D i na tzv. „zdravé tuky“.
  • Mléko: i to obsahuje malé množství „déčka“, proto se nebojte mléko a mléčné výrobky zařadit do svého jídelníčku (netrpíte-li samozřejmě na intoleranci k laktóze).
  • Játra: dobrá zpráva pro milovníky vnitřností. Játra jsou velmi bohatá na vitamín D.

Ačkoliv je vyvážená strava klíčem k úspěchu v mnoha ohledech. Podle Státního zdravotnického ústavu ani čerpání vitamínu D ze stravy nestačí. Studie zjistila, že méně než 1% osob má dostatek vitaminu D z obvyklé české stravy. [2, 3]

Jaké další potraviny jsou bohaté na blahodárný vitamín D shrnuje následující tabulka: [4]

PotravinaVitamín D (Mezinárodní jednotka)
Vaječný žloutek18 MJ (1 ks)
Losos988 MJ (100 g)
Sardinky272 MJ (100 g)
Tuňák268 MJ (100 g)
Olej z tresčích jater450 MJ (1 pol. lžíce)
Houby2300 MJ (100 g)
Sojové mléko107-117 MJ (1 šálek)
Pomerančový džus100 MJ (1 šálek)
Cereálie40-100 MJ
Sýr24 MJ (100 g)
Ústřice268 MJ (cca 6 ks syrových ústřic)
Krevety42 MJ (cca 1 velká kreveta)
Tofu 100 MJ (100 g)
Vepřové maso53 MJ (100 g)

Zima si žádá doplňky stravy

Než se k nám vrátí nekonečné množství slunečních paprsků (nebojte se, bude to už brzy), je vhodné sáhnout po doplňcích stravy bohatých na vitamín D. Koupit je můžete v každé lékárně. Vhodné jsou pro děti i dospělé. Dávejte pouze pozor na doporučené dávkování, proto věnujte náležitou pozornost příbalovému letáku.

Zdroje

  1. https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/seasonal-affective-disorder-sad/overview/
  2. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/
  3. http://szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/mene-nez-1-osob-ma-dostatek-vitaminu-d-z-obvykle-ceske
  4. https://www.wellcurve.in/blog/vitamin-d-rich-foods-fruits-vegetables/
  5. https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/vitamin-d-ucinky-davkovani-a-nasledky-jeho-nedostatku/
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments