Potravin, o kterých se uvádí, že jsou velmi zdravé, neustále přibývá. Jenže ve skutečnosti není vše tak skvělé, jak se na první pohled může zdát. Mnohdy se tak stává, že lidé začnou ve velkém konzumovat některou zdánlivě zdravou potravinu a netuší, že svému tělu příliš neprospívají.

Pojďte se nyní podívat na několik potravin, které odborníci na výživu rozhodně nedoporučují konzumovat tolik, jak doporučuje reklama.

Agávový sirup

Trendem mezi sladidly je například agávový sirup. Tento z kaktusu získávaný sirup je pro mnohé symbolem “zdravého slazení”. Problémem ale může být když se tento sirup dále tepelně zpracovává. Výsledný pokrm pak neobsahuje ty látky, které by tělu jinak prospívaly.

Že to nevadí? Stačí přeci, že má nízký glykemický index (GI), tedy nízký obsah glukózy. Jenže až z 90 % je tvořen fruktózou, která sice je tzv. ovocným cukrem, ale její častá konzumace ve větším množství tělu nijak neprospívá!

Nízkotučné jogurty

Tuky jsou špatné, a proto je potřeba se jim vyhýbat za každou cenu. Něčeho podobného se lidé často drží, a tak hledají nízkotučné varianty svých oblíbených pochutin. Výrobci se samozřejmě snaží jít na ruku svým zákazníkům však obvykle chtějí, aby lidem chutnalo a prodali tak více produktů.

Takový nízkotučný jogurt s příchutí tak může být plný nejrůznějších přídatných látek a často především cukru. Ze zdánlivě “fit” varianty je jen sladká bomba. Pokud bez cukru, tak ideálně řecký jogurt a dochucovat sami, třeba kousky čerstvého ovoce.

Cereálie

Nejrůznější křupínky, které vypadají jako skvělá a zdravá snídaně, taková je realita regálů v obchodech. Jenže opět řada z těchto produktů je zcela ochuzena o proteiny, a naopak obsahuje hodně cukru.

Chcete-li tedy nějakou skutečně výživnou snídani, volte raději ovesné vločky, nebo alespoň müsli, které je obsahují.

Ovocné džusy

Sklenice džusu po ránu vypadá jako neuvěřitelně zdraví prospěšná záležitost. Koneckonců to lidé dělají již po generace, tak to přeci nemůže být nic špatného. Mnozí za den vypijí i litry džusu.

Vitamin C sice v těchto nápojích skutečně najdeme, mnohé jsou i bez konzervantů a sladidel, pouze 100% z ovoce, ale i přesto to není nic, co bychom si měli dopřávat pravidelně a bez omezení.

Problémem je totiž cukr. Toho je zde neuvěřitelné množství, často více než v kdejaké limonádě. Vhodné je tedy pít jen malé množství a ideálně ředit vodou.

Foto: Unsplash.com.

Líbil se ti článek?

Sdílej ho s přáteli
TwitterFacebookWhatsAppLinkedInPinterest
Načítání...

Diskuze