Opalujete se bezpečně? Vyhněte se častým fámám a omylům

woman in orange bikini lying on white textile

Slunečné a horké letní dny lákají mnoho z nás k odpočinku u bazénu nebo na pláži a k získání zdravého opálení. Nicméně, kolem tohoto tématu se šíří mnoho mýtů a falešných informací, které mohou mít vážné důsledky pro naši pokožku a zdraví. Proto jsme se rozhodli odhalit pravdu a vyvrátit některé z nejrozšířenějších mýtů týkajících se opalování. V tomto článku vám přinášíme důležité informace, které vám pomohou chránit svou pleť a užít si slunečné dny naplno.

Dokud se nespálíte, opalování je bezpečné

I když se nespálíte, dlouhé opalování na slunci není bezpečné. Opálení sice slouží jako ochrana proti UV záření, ale i přesto je kůže vystavena jeho škodlivému vlivu. UV záření může poškodit buňky a proteiny v kůži a zvyšovat riziko předčasného stárnutí pokožky a vzniku rakoviny kůže.

Získání „prvotního opálení“ je prospěšné

Myšlenka dosažení „základního opálení“ – tedy návštěva solária nebo opalování se na slunci, aby se kůže připravila a lépe opálila – je něco, v co lidé obecně věří. Je to však nebezpečný omyl. Vystavení nechráněné pokožky vysokointenzivnímu UV záření poškozuje buňky kůže, podporuje stárnutí pokožky a zvyšuje riziko vzniku melanomu. To platí pro všechny odstíny pleti.

a close up of a person wearing a bikini
Foto: Unsplash

Samoopalovací přípravky jsou pro kůži nebezpečné

Samoopalovací přípravky s obsahem kyseliny dokosahexaenové neboli DHA jsou bezpečné, pokud se aplikují na povrch kůže. Vyhýbejte se však přípravkům s syntetickou DHA, které mohou pokožku podráždit. A mějte na paměti, že samoopalovací přípravky nechrání před UV zářením, proto je důležité při opalování stále používat opalovací krém s vysokým faktorem ochrany.

Opalování zlepšuje kožní problémy

I když může sluneční záření dočasně zmírnit příznaky kožních problémů, rozhodně není řešením. Opalování a solárium mají mnoho škodlivých vlivů na pokožku, a proto by příznaky kožních onemocnění měly být řešeny lékařskými postupy a vhodnou péčí o pleť.

Opalování je nutné pro získání vitamínu D

Vitamin D je důležitý pro zdraví kostí a imunitního systému, ale nemusíte se vystavovat slunci, abyste ho získali. Lze jej získat také z potravin (například z ryb) a doplňků stravy bez rizika nadměrného vystavování se škodlivým UV paprskům.

Woman Wearing an Orange Swimsuit Applying Sunscreen
Foto: Pexels

Opalování v soláriu je bezpečnější než opalování na slunci

Solária využívají vysokointenzivní UV záření, aby pomohla k rychlému opálení. Protože často využívají UVA záření v kontrolovaném prostředí, někteří lidé se domnívají, že jsou bezpečnější než opalování na slunci, které vysílá jak UVA, tak UVB paprsky. Ale je důležité vědět, že opalování se na solárním lůžku může být nebezpečné stejně jako opalování se venku.

Opalovací krém stačí při opalování aplikovat jen jednou

Opalovací krém byste měli používat každé dvě hodiny a častěji při pocení nebo pobytu ve vodě, aby zajistil maximální ochranu před UV zářením.

Pamatujte, že bezpečné opalování a péče o pleť jsou důležité pro zachování zdravé a krásné pokožky. Buďte si vědomi těchto mylných představ a chraňte svou pokožku před škodlivými vlivy slunečního záření.

Zdroje:


Avatar

Noemi

Nejšťastnější jsem, když tvořím, sportuju nebo cestuju. Zajímám se o zdravý a udržitelný životní styl. Móda je pro mě umění - ať už je náš styl konvenční nebo alternativní, vždy nám dává prostor vyjádřit se beze slov. Odlišuje nás a zároveň spojuje, a právě to na módě miluju.