Také po procházkách městem či přírodou vaše oči spočinou čím dál častěji na bosých nohách kolemjdoucích? V myšlenkách si ťukáte na čelo, přemýšlíte kde k takovém nápadu přišli nebo naopak nostalgicky vzpomínáte na své dětství, kdy běhání bosky bylo naprosto přirozenou součástí každého letního dne? Ať tak či tak, chůze naboso slaví svůj velkolepý návrat. A nejenom v létě!

Osvoboďte své nohy

A navíc ušetřete! Zdá se vám, že dnešní obuv nic nevydrží a ještě k tomu je přehnaně drahá? Dopřejte svým ladným nožkám svobodu a nechejte je volně dýchat! Zapomeňte na nakupování ponožek – a zprvu třeba jen letních botek – a pošimrejte ego svých nohou!

Chodit naboso není žádné čiré bláznovství, frajeřina nebo snad pouhý módní trend, který jak rychle přišel zase odezní. Chůze na boso je pro naše tělo přirozená – možná víc, než si v pohodlném uspěchaném světě chceme připustit. Ovšem – více než 2000 receptorů v každém našem chodidle o tom ví své. Pokud jim opět dopřejete vnímat rozmanitost terénu, budete se rázem cítit mnohem lépe. A to doslova po celém těle!

Zdraví jako v bavlnce

Budete se divit, jak rychle se vaše noha přizpůsobí terénu. Nebude uzavřená v ponožce ani sešněrovaná v nepřirozených tvarech obuvi, ale každý prst i celá ploska nohy bude moci rovnoměrně přenášet vaši váhu.Nebude docházet k žádným deformitám ani nepřirozenému zkroucení prstů a výhody chůze na boso pocítí i vaše záda, klouby a svaly.

Ne náhodou totiž chůze bos přináší úlevu kloubům a zádům díky pružnějšímu našlapování, které snižuje otřesy a nárazy. Zbavíte se tak bolesti a přirozeně posílíte kosterní svalstvo. Jako zázrakem vás dost možná přejdou bolesti hlavy, migrény, vnitřní napětí i pocit úzkosti.

Začněte chodit bosky – postupně i s chytrou obuví

Je pochopitelné, že vás od chůze naboso z počátku odradí vaše bezpečnost. Kdo by taky chtěl mít poraněná či pořezaná chodidla. Pokud si netroufáte vyrazit bosky do města, můžete barefooting – jak se také chůzi bez bot říká – provozovat jen na bezpečných místech, v přírodě nebo za pomoci chytré obuvi.

Bosé boty, neboli barefoot, jsou lehké, prodyšné a především nezatěžují nohy. Celé chodidlo je v těchto botkách naprosto svobodné a volné. Boty respektují fakt, že se chodidlo při bosé chůzi roztahuje do šířky zcela přirozeně bez omezování.

Podrážka bot barefoot je ohebná a má široký prostor pro prsty – v podstatě přesně kopíruje chůzi naboso. Boty jsou tak vhodné jak pro nácvik chůze bez bot, tak pro všechny, kteří si její výhody chtějí dopřávat každý den bez rizika poranění. A to klidně po celý rok – barefoot boty se totiž vyrábí i v zimní variaci!

Foto: Unsplash.com.

Líbil se ti článek?

Sdílej ho s přáteli
TwitterFacebookWhatsAppLinkedInPinterest
Načítání...

Diskuze