Zářivý úsměv je nejlepší módní doplněk. Spousta lidí ale neví, jak si správně čistit zuby. Pozor si dejte i na ústní vodu

Zuby si čistíme každý den, děláme to ale správně? Technika čištění je velmi důležitá. Nikdo nechceme mít zubní kazy a trpět krvácením dásní. A je opravdu nutné používat mezizubní kartáčky?

Klasický kartáček

Pořiďte si kartáček, který je měkký. Tvrdé kartáčky nejsou vhodné, jelikož s nimi hrozí poškození zubní skloviny. Vezměte si do ruky svůj kartáček a přiložte ho pod úhlem 45 stupňů. Kartáček by se měl pohybovat z půlky po dásni a z půlky po zubu.

Je opravdu důležité se kartáčkem dostat těsně pod dásně, protože právě tam se drží nejvíce jídla a bakterií. Malými krouživými pohyby jezděte kartáčkem po zubech. A dávejte si pozor ať na kartáček netlačíte. Po vyčištění přední a zadní části zubů, nesmíte opomenout žvýkací plošky. Začněte čistit zuby vzadu a pomalu krouživými pohyby pokračujte dopředu.

Ideální je mít svůj systém. Začít třeba vždy čistit nejprve zuby z vnější části, a pak přejít na vnitřní část. Tak docílíte toho, že žádný zub nebude o čištění ochuzen. Zuby byste si měli čistit dvakrát denně, ráno a večer, což je už určitě pro všechny samozřejmostí.

Foto: Depositphotos.com

Mezizubní kartáčky 

Znáte to, jste na dentální hygieně a vaše dentální hygienistka prostě pozná, že jste mezizubní kartáčky nepoužívali poctivě. Stop výmluvám! Mezizubní kartáčky nám nejsou doporučovány jen tak pro nic za nic, je to účinná prevence proti strašáku jménem paradentóze. Samotným kartáčkem se do mezizubních prostor nedostaneme, a právě i tam se drží zubní plak, který pak způsobuje zubní kaz, krvácení dásní a v nejhorším případě zmíněnou paradontózu.

Jaká velikost mezizubního kartáčku je pro vás vhodná, vám poradí vaše dentální hygienistka.

A teď otázka, jak si s mezizubním kartáčkem vyčistit zuby? Kartáček vždy mezi zuby zavádíme pod šikmým úhlem a pak ho srovnáme do vodorovné polohy a čistíme pohyby dovnitř a ven, nikdy s ním ale nerotujeme. Čištění mezizubním kartáčkem stačí jednou denně, ideálně večer. 

Foto: Depositphotos.com

Zubní nit

Pokud jste náchylní k zachycení jídla mezi zuby, můžete nosit u sebe nit během dne. Jinak ale stačí ji používat jednou denně. Doporučuje se ji používat večer před samotným čištěním, protože otevírá prostor mezi zuby.

Jak si nití čistit zuby? Opět, jako u samotného čištění kartáčkem, buďte jemní. Nit napněte, strčte mezi zuby, zahněte ji do tvaru C a jemně s ní tahejte nahoru od dásně. Případně můžete požádat o názorné ukázaní od své dentální hygienistky, od toho tu přeci je.

Ústní voda

A co ústní voda, používat nebo ne? Zde se názory odborníků dosti liší. Mnoho z nich se ale shodne na tom, že určitě není vhodné ústní vodu používat každý den. Ústní voda totiž ničí úplně všechny mikroby. A to jak ty dobré, tak i ty špatné.

V dutině ústní je potřeba mít rovnováhu těchto mikrobů. Pokud tedy chcete sáhnout po ústní vodě, doporučuje se maximálně třikrát do týdne.  


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.