Už vás někdy bolely paty? Pokud ne, považujte se za šťastlivce. S bolestí pat má totiž minimálně jednu neblahou zkušenost snad každá z nás – a kdo to zažil, ten mi dá určitě za pravdu, že to rozhodně není nic příjemného. Proč paty bolí? A opravdu za to mohou jen vysoké podpatky?

Bolesti paty jsou velmi časté

Bolavé paty nejsou žádným nevídaným jevem, ba spíše naopak – ženy trápí poměrně často. Bolest pat dokáže pořádně znepříjemnit den, nemluvě o tom, že omezuje pohybovou aktivitu. Projevuje se silnou bolestí v oblasti paty a jejího okolí, takže bolest můžete pociťovat i na přední části nohy nebo na nártu – a to je teprve lahůdka, to mi věřte.

Může za to nošení podpatků?

Mnoho žen se domnívá, že za bolestí paty mohou vysoké podpatky. Jenže když jim je tak těžké odolat, viďte? Člověk raději riskuje možnou bolest, nežli aby se dobrovolně a bez mučení vzdal botiček na jehlách. Já vám rozumím!

Nicméně za bolestí pat nemusí nutně stát jen botky na podpatku. Záleží totiž na tom, kde přesně vás noha bolí, protože zatímco bolest na plosce nohy může značit ostruhu patní kosti, bolest na vnitřní straně nohy zase bývá způsobena utlačením jednoho z nervů za kotníkem.

Co tedy může způsobit bolestivé paty?

Patní ostruha

Patní ostruha neboli kostěný výrůstek na spodní straně paty bývá velmi častou příčinou bolestí paty. Zatímco někdy je zcela bez příznaků, ve většině případů se projevuje jako ostrá bolest objevující se při došlapu na patu, což často vede k tomu, že člověk raději chodí po špičkách a to zase vede k přetěžování zdravých svalů.

Vysoké podpatky

Ano, a jsme u toho. Ach ty vysoké podpatky! Když mi ženy jim prostě neodoláme, viďte? Bohužel je to ale skutečně tak, i časté a dlouhodobé nošení podpatků může způsobit nepříjemné bolesti pat.

Zánět Achillovky

Patříte-li mezi sportovce, pak si dejte pozor na zánět Achillovky, který postihuje především ty, kteří při sportu prudce doskakují na chodidla. Tehdy totiž ve šlachových vláknech vznikají drobné trhlinky a ty mohou způsobit zánět.

Nové botičky

I úplně nové botky mohou stát za bolestmi paty. Než se zkrátka tzv. “rozchodí”, může být nožka více namáhána a to může vést ke vzniku nepříjemných bolestí.

Foto: Unsplash.com.

Líbil se ti článek?

Sdílej ho s přáteli
TwitterFacebookWhatsAppLinkedInPinterest
Načítání...

Diskuze