Jsou vysoké podpatky opravdu tak nezdravé? Studie prokázala pozitivní vliv na svaly pánevního dna i zlepšení sexuálního života

Říká se, že podpatky dokáží dodat sexappeal i ženě s nepříliš atraktivní postavou. Podle italské uroložky Marie Anegely Cerruto podpatky prospívají našemu zdraví a mohou zlepšit sexuální život ženy. Chůze na vysokých podpatcích totiž snižuje napětí pánevního dna.

Foto: Depositphotos

Přestože v tomto smyslu mohou prospívat a skutečně ženám pomáhat, časté chození se zvednutými patami mát také řadu negativních dopadů na zdraví nohou.

Maria Cerrutová z Univerzity ve Veroně se snažila nalézt na podpatcích, které sama ráda nosí, alespoň nějaká pozitiva. Podle několika studií totiž vysoké podpatky způsobují nejen poškození kloubů, chodidel a žil v nohách, ale také třeba zvyšují riziko schizofrenie.

Cerrutová ve své studii ale zjistila, že středně vysoké podpatky mohou procvičit tělo, udržovat některé svalové skupiny v dobré fyzické kondici a dokonce zlepšit sexuální život ženy – i bez náročného cvičení.

Foto: Depositphotos

„Jako žena, která miluje boty s podpatky, jsem se snažila na nich najít něco zdravého. Nakonec jsem dosáhla svého. Podpatky ovlivňují aktivitu pánevního dna, snižují bolest a zlepšují zdraví. My teď doufáme, že se nám podaří prokázat, že nošením podpatků během dne se sníží potřeba pro cvičení svalů pánevního dna,“

prohlásila Cerrutová.

Ve své studii sledovala 66 žen ve věku do 50 let, jimž během nošení podpatků a běžné obuvi měřila elektrickou aktivitu ve svalech pánevního dna. Analýzou výsledků se podařilo odhalit, že při chůzi s nohou svírající se zemí úhel asi patnácti stupňů, což odpovídá podpatku o výšce sedmi centimetrů, se sníží elektrická aktivita svalů pánevního dna o patnáct procent. To znamená, že svaly jsou uvolněnější, zvyšuje se jejich síla a schopnost kontrakce.

Zdroje:Přihlašte se k odběru novinek!

Chcete se dozvědět jako první o zajímavých akcích a slevách na módu? Chcete si přečíst nejlepší články jako první? Přihlašte se k odběru novinek!
Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.