S velkou pravděpodobností jste už někdy slyšeli o tom, že sperma má blahodárný vliv na pleť a vlasy. Sperma v sobě obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek a tak je přirozené, že čas od času vznikají podobná tvrzení, která pak rády přebírají dámská periodika.

Sperma a akné

Spermin obsažený ve spermatu je známý jako antioxidační a protizánětlivé činidlo, a proto se rozšířila informace, že sperma odstraní z pleti nepříjemné akné. Přitom však neexistují vědecké podklady, jež by to dokazovaly a potvrzovaly.

Jestliže vás trápí akné, vsaďte spíše na produkty obsahující kyselinu salicylovou či benzoylperoxid. Cystické akné vyžaduje něco silnějšího, přičemž zlepšení se dostaví například po hormonální antikoncepci.

Foto: Depositphotos.com

Sperma a vrásky

Dále se rozšířil mýtus o tom, že sperma vyhladí pokožku a odstraní vrásky. Spermin pochází ze spermidinu. Studie publikovaná v Nature Cell Biology sice zjistila, že injekce obsahující spermidin aplikovaná přímo do buněk zpomaluje proces stárnutí, ovšem nic se v ní nepíše o účincích lokálního používání.

Proces stárnutí oddalují spíše přípravky obsahující glycerin či kyselinu hyaluronovou. Chraňte také svou pokožku před sluncem, neboť sluneční záření významně přispívá k jejímu předčasnému stárnutí.

Sperma a vlasy

Spermidin může stimulovat růst lidských vlasů, jak ukazuje studie publikovaná v PLOS One. V londýnském kadeřnictví byla vyvinuta kondicionační léčba pomocí býčích spermií a rostliny katery bohaté na bílkoviny. Další vědecké důkazy, jež by se zabývaly tím, zda má sperma pozitivní dopad na vlasy ovšem zatím nejsou k dispozici.

Foto: Unsplash.com

Závěrem

V současné době neexistují jednoznačné vědecké důkazy, které by potvrzovaly takové účinky spermatu, o jakých se často hlásá. Pokud si myslíte, že vám sperma vám pomůže zbavit se akné či vrásek, nakonec můžete být zklamané. Potenciál spermatu v boji proti akné nebo stárnutí zatím nebyl prokazatelně odhalen.

Až vám bude příště manžel vykládat blahodárné účinky spermatu aplikovaného na vaši pokožku, dost možná nebude toto tvrzení založené na potvrzených skutečnostech.

Diskuze

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments

Ještě jste zapoměli připomenout, že sperma je tkvz. superpotravina. Kdyby to věděl John Steinbeck tak by Hrozny hněvu vypadali málinko jináč…