Je zvláštní, jak diametrální je rozdíl mezi stromem a jeho plodem. Když se podíváme na strom ořechu, vidíme jeho majestátnost a velikost. Pro jednoho člověka je nemožné jeho kmen obejmout. Naproti tomu jeho plod se nám hravě schová do dlaně. Přestože je tak malý, to co nám může dát, je nevyčíslitelné.

Co vše ořech obsahuje

V první řadě je zdrojem zdravých tuků. Naše tělo tuky musí přijímat. Jen musíme rozlišit, které jsou pro nás přínosem. Ořechy právě takové mají. Jejich polynenasycenými mastnými kyselinami ovlivníme náš tuk v krvi. Ořechy mají také vysokou hladinu vitamínu E. Díky ní řadíme vlašské ořechy mezi nejlepší potraviny s antioxidačními účinky. Ořechy jsou také výjimečné v tom, že obsahují jen málo sacharidů. Bohaté jsou naopak na vlákninu a bílkoviny.

Foto: Shutterstock

Jak nás ořechy ovlivňují

Už naše babičky říkaly, že plod ořechu připomíná tvar mozku. A je také mnohokrát potvrzené, jak významně dokážou ořechy činnost mozku podpořit [1]. Ale nejen to. Mnoho lidí je překvapeno, jak velký vliv na náš organismus mají ořechy zařazené v našem jídelníčku. Uveďme si jen některé z nich.

  • zvyšují usazování vápníku v kosti [1]
  • jsou velkým zdrojem energie pro tělo [2]
  • snižují riziko srdečního onemocnění [3]
  • působí proti depresím a stresu [4]
  • podporují zdravý spánek [5]
  • snižují diabetes [6]
  • snižují záněty v těle [7]
  • podporují zdraví pokožky, vlasů a nehtů [5]

Ořechy jsou skvělé v tom, že je nemusíme nijak připravovat ani vařit. Mnoho lidí je pravidelně přidává do zákusků a některých pokrmů, ale dají se jíst i jen jako svačinka, která nevyžaduje žádnou přípravu. Dopřejme si hrst těchto malých plodů denně a pomozme našemu tělu, aby se cítilo o mnoho lépe.

Až příště budete držet ořech, vzpomeňme si, jak moc tímto malým kouskem přispějete ke svému zdraví.

Další nálož inspirace najdete na našem Instagramu!
Líbil se vám článek?
FashionMagazin.cz na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments