Pokud se můžete pyšnit čistou a neproblematickou pletí, gratulujeme! Snad všechny z nás si přejeme mít krásnou pleť, o kterou bychom se nemusely příliš starat. Bez každodenní péče se však neobejdeme. Navíc je třeba vybírat produkty, které jsou pro nás vhodné.

Když se vydáme na nákup pečující kosmetiky, příliš nad tím nepřemýšlíme. Složení si přečteme jen tak zběžně a když máme pocit, že přípravek by mohl plnit svůj účel, končí v našem nákupním košíku. Najít kvalitní produkty však není tak jednoduché. Pečlivý výběr kosmetiky je naprosto klíčový, pokud chceme, aby byla naše pleť zdravá a svěží.

Diagnostika a vhodná kosmetika

Existuje několik typů pleti a každý z nich vyžaduje speciální péči. Pokud si nejste jisti, který z nich máte právě vy, můžete si nechat udělat diagnostiku, která vám napoví. Pojďme se ale nyní podívat na to, jak se jednotlivé typy projevují a jaké produkty je vhodné požívat.

Normální pleť

Projevuje se tím, že ji netrápí téměř žádné problémy v podobě akné nebo rozšířených pórů. Nebývá mastná, suchá ani popraskaná. Možná si říkáte, že máte v tomto případě vystaráno. Omyl. I tento typ pleti je třeba každodenně čistit a mazat vhodnými krémy.

Suchá pleť

Suchá pleť si žádá především vysokou hydrataci, a to nejen vnější, ale také vnitřní. Dostatek tekutin je v tom případě nezbytný. Suchá pleť má sklony k loupání a tvorbě šupin, takže je dobré používat pečující olejíčky, které tyto příznaky zmírní.

Mastná pleť

Pokud svádíte každodenní boj s pletí, která se neustále leskne a nedrží na ní jakýkoliv make-up, jedná se o mastnou pleť. V tomto případě potřebujete produkty, které ji zbaví přebytečného mazu a dodají matný efekt.

Smíšená pleť

Poznáte ji podle toho, že vykazuje příznaky dvou výše uvedených typů. V některých oblastech, především v oblasti T zóny, bývá mastnější, zbytek obličeje bývá vysušený. Volte tedy produkty, které si poradí s oběma problémy. Mastnější část potřebuje zmatnit, suchá část naopak hydratovat.

Pozor na citlivou pleť

Speciální pozornost je třeba věnovat citlivé pleti, která je červená, podrážděná a špatně snáší některé kosmetické produkty. Vždy zkontrolujte, zda je na obale uvedeno označení „sensitive“. Pokud ano, kosmetika je pro vás vhodná.

Pro všechny uvedené typy také platí, že je nutné každodenní čištění a důkladné odličování.  Je potřeba se zbavit i těch nejmenších zbytky make-upu, které mohou nadělat paseku.

Foto: Unsplash.com, Pexels.com, Pixabay.com.

Načítání...

Diskuze