Opravdu ne nadarmo platí, že krásné nehty jsou zdravé nehty. Patříte mezi ty, kdo si s lámavými nehty lámou i svou hlavu? Máme nejčastější příčiny i tipy na jejich vyřešení!

Nedostatek železa

Pokud trpíte nedostatkem železa, lámavé nehty bývají častým znakem tohoto problému. Mezi další projevy patří i únava, pocit chladných končetin, točení hlavy, dušnost a bledost.

Dopřejte si potraviny bohaté na železo, zejména hem železo, které je obsaženo v mase (zejména v tom červeném). Pokud jste vegetariáni, můžete jej nalézt v quinoe, brokolici či luštěninách. Železo rostlinného původu je ovšem hůře vstřebatelné. Nezapomeňte ani na přísun vitamínu C, který zvyšuje jeho vstřebatelnost.

Foto: Pexels.com

Nedostatek vitamínu B

Lámavé nehty může způsobit nedostatek vitamínů ze skupiny B, zejména B2, B5 (kyselina panthotenová), B7 (biotin) a B12.

Vitamíny skupiny B naleznete v mléčných výrobcích, vejcích, mase, luštěninách, sušených rajčatech, ořeších, obilovinách, luštěninách, droždí. Vitamín B12 je bohatě zastoupen v mase, rybách, ale i řase spirulině.

Nedostatek proteinů

Bílkoviny jsou významnou stavební složkou organizmu. Pokud jich ale nemáme dostatek, projeví se to i zevnějšku.

Nezapomínejte na konzumaci vyvážené stravy zahrnující potraviny bohaté na bílkoviny. Patří zde zejména veškerá masa, luštěniny, avokádo, vejce, mléčné výrobky a další.

Foto: Pexels.com

Časté mytí rukou

Příliš časté mytí rukou nezpůsobuje jen suché ruce, ale také problémy s nehty.

Při mytí nádobí využívejte gumové rukavice a eliminujte styk s vodou. Ruce i nehty po styku s vodou ošetřete vhodným krémem.

Dehydratace

Aby se každá buňka těla vyvíjela a regenerovala, je zapotřebí dostatku vody. Na tento deficit reagují i nehty, což se může projevit jejich nadměrnou lámavostí nebo třepivostí.

Pijte alespoň 2 litry čisté vody denně. Do příjmu se nepočítá káva ani alkohol.

Laky na nehty

Ty způsobují vysychání nehtů. Navíc pod ním nedochází k prodyšnosti, tím je ztíženo i prokrvení, což je může opět oslabit.

Zkuste se zaměřit na péči o nehty a nějakou dobu je nechte dýchat. V opačném případě doporučujeme pořízení méně škodlivých laků, nejlépe s označením 13-free.

Acetonové odlakovače

Aceton nehty dehydratuje a způsobuje tak nejen zvýšenou lámavost, ale ui třepivost nehtů.

Volte proto raději odlakovače bez acetonu, které jsou méně zákeřné.

Věk

Lámání nehtů se může projevit i věkem. S ním se totiž ztenčují a snáze se lámou. Může za to přirozený úbytek kolagenu.

I ve starším věku můžete vypadat atraktivně. Pečujte o své tělo a mějte z toho radost. K tvorbě kolagenu přispívá konzumace vitamínu A (retinolu). Ten je obsažen zejména v rybím tuku, vnitřnostech a vaječném žloutku.

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments