Trendy choker – módní doplněk a talisman v jednom!

Pro někoho představuje šperk a ozdobu, pro jiného talisman a symbol poslušnosti. Řeč je o trendu známém jako choker, který je hitem poslední doby, popularitě a oblíbenosti se ale těší už od pradávna. Co o tomto módním doplňku s dlouhou historií i mnoha významy víte?

Ozdoba královen, symbol prostitutek

Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, jaký význam vlastně choker má? Možná i pro vás je to jen „ozdoba“ okolo krku, která je teď neskutečně trendy a každý ji chce nosit. Kdo by byl tušil, že choker sloužil jako šperk královen i jako symbol lehkých žen?

Choker poznáte snadno: je to šperk obepínající krk. Může mít mnoho podob, stejně tak se může lišit i materiálem – od kůže, přes samet až po kov, korálky nebo látku.

Jaký má význam?

Pojďme se na choker, současně vyhledávaný trend, podívat trochu blíže a zabrouzdejme společně do historie, kde choker sloužil jako talisman. Jeho úkolem bylo chránit člověka jako takového, ale zároveň chránit i místo, kde jej daný člověk nosil – citlivým místem je hrdlo, proto se tehdy začal nosit právě tam.

Teď možná někoho překvapím, když řeknu, že mnozí z nás vnímají choker jako symbol poslušnosti – mluvíme zde o lidech vyznávající BDSM vztahy, ve kterých submisivní partner choker nosí na důkaz poslušnosti a tehdy na sebe choker přejímá spíše podobu obojku.

Šperk s dlouhou historií

Historie chokeru sahá opravdu hodně daleko, první záznamy o něm pochází z období třetího tisíciletí před naším letopočtem, kdy je vyráběli staří Sumerové. Ti pro jejich výrobu používali zlato i drahé kameny a jejich šperky byly opravdu nádherné a skvostné.

Chokery nosili i staří Egypťané. U nich měly podobu náhrdelníků složených z několika jednotlivých proužků, k vidění ale byly i celiství zlaté „nákrčníky“, které byly hodně masité a dominantní.

Symbol prostitutek?

Jen málokoho by možná napadlo, že koncem 19. století byla tenká stužka v červené nebo černé barvě poznávacím znamením prostitutek. Není na tom nic špatného, rozhodně zde nemám v úmyslu nějak hanit nejstarší řemeslo. Nesuďme a nebuďme souzeni, nicméně je to zajímavé, nemyslíte?

Choker dnes

Dnes je považujeme ryze za módní doplněk. Chokery jsou k dostání v mnoha provedeních, je radost mezi nimi vybírat!

Foto: Pixabay.com, Pinterest.


Avatar

nikolblahova

Móda není jen o dokonalých mírách, móda je i o kyprých tvarech. Každá jsme nějaká - nízká, vysoká, plnoštíhlá i tenká. A přesto jsme každá krásná. Tak nějak po svém. Milujme módu, protože díky ní můžeme vyjádřit, kdo vlastně jsme.