Ze stavu našich nehtů můžeme rozpoznat, že něco není v pořádku. Tímto způsobem nám chce naše tělo dát najevo, že mu chybí potřebné vitamíny. Pojďme si o těchto vitamínech říct více.

Aby měly nehty sílu, je potřeba jim dát výživu v podobě vitamínů a minerálů. Mezi nejlepší vitamíny mající vliv na naše nehty a mimo jiné i vlasy jsou vitamíny B, C, E, D a A. Vhodnými minerály jsou zinek , železo, hořčík a křemík. Neopomeňte přijímat dostatek bílkovin a nenasycené mastné kyseliny, kterou je Omega 3.

Vitamín B

Vitamíny skupiny B najdeme v surovinách jako jsou droždí, vejce, sýry, mléko, chřest, česnek či mrkev.

Ke kvalitě a pružnosti nehtu pomáhají zejména vitamíny B5 – panthenol, B7 – biotin, který je mnohdy uváděn jako vitamín H, B12 napomáhající k tvorbě nehtových buněk a B2 – riboflavin

Vitamín C a vitamín A

Vitamín C napomáhá udržet vaše nehty bez nepříjemných záděr. Potraviny bohaté na tento vitamín jsou rajčata, která svým prvenstvím předběhla i citrusové plody.

Vitamín A  je důležitý pro pevnost nehtů, aby nebyly křehké a vyschlé. Najdete jej v potravinách jako jsou – špenát, brokolici nebo také v rybách. Stejné účinky má na nehty i vápník.

Selén a železo

Ke správnému estetickému vzhledu nehtů napomáhá i selén. Je ale nutné být při jeho dávkování opatrní. Stejně jako dokáže tělu a vašim nehtům pomoci, mu může naopak i uškodit.

Je-li kombinován a podáván společně s multivitamínovými preparáty, zvyšuje riziko rakoviny prostaty. Dávky nad 900 mikrogramů mohou způsobit vypadávání vlasů, deprese a poruchy trávení.

Železo je důležité z hlediska pevnosti nehtů a má vliv na správné trávení. Dostatek železa si můžete dopřát ve fazolích, listové zelenině nebo také v krůtím a červeném masu.

Všimli jste si změny odstínů vašich nehtů?

Pokud jste zpozorovali slabé zhnědnutí vašich nehtů, je to způsobeno nedostatkem vitamínu B12. Určitě také znáte takzvané mráčky na nehtech. Bílé flíčky, které jsou způsobeny nedostatkem vitamínu C, bílkovin a zinku.

Domácí masky na nehty

Mějte na paměti, že budoucí zdravě vypadající nehty si pro svou regeneraci žádají dostatek času. Je proto nutné jim pomoci i prostřednictvím vhodných masek.

Nejjednodušší je potírat nehty medem a nebo citrónovou šťávou. Docílíte tím úbytku záděr. V boji proti plísním je doporučována směs z tea tree oleje a pár kapek vitamínu E.

Foto: Unsplash.com.

Načítání...

Diskuze