Tradiční pelerína se pod novým pojmem stává opět módním trendem

V dávných dobách pojem pelerína označoval kus oděvu, který splýval mnohdy až k zemi. Byl to takový volnější kabátový svetr bez kapes a bez rukávů. Kořeny tohoto oděvu sahají až hluboko do dob před naším letopočtem. Velké oblibě se těšil na území dnešního Turecka, kde se pomocí peleríny dokonce zdůrazňovalo postavení ve společnosti.

V dnešní době se s tímto pojmem setkáváme spíše prostřednictvím církve – díky kněžím, kteří nosí dlouhý šat, pelerínu. Avšak ve světě módy vzniklo nové označení stejného kusu oděvu, říkáme mu pončo.

Pončo by nemělo chybět v žádném šatníku a neplatí, že je tento oděv vhodný pouze pro ženy. Díky rozvoji průmyslu má oděv spoustu využití a nemusí ani ve svém názvu nést slovo pončo. Nejčastěji se setkáváme s pláštěnkovým pončem, ručníkovým pončem, svetrovým pončem nebo také s tunikami.

Pláštěnková ponča

Tento oděv je vhodný naprosto pro všechny – děti, muže i ženy. Běžně ho používají i vojáci v terénu. Nejen že jim zakryje baťoh, mohou si z něho udělat i nouzový přístřešek. K výhodám oproti klasickým pláštěnkám patří větší prostor pro pohyb těla. Je poměrně široký, má velké rukávy, bývá dlouhý až k zemi. Zakryje vše potřebné.

Ponča k vodě a tuniky

Do této kategorie patří jak osušky, tak i lehké přehozy k vodě. Ponča na vodní sporty se stávají konkurencí klasickým osuškám. Mají široké rukávy a kapuce, jsou vyrobeny z výborně savého materiálu. Využít je můžeme k osušení i zahřátí. Oblíbené jsou zejména mezi surfaři. Vhodné budou ale i v domácích podmínkách, když si chceme protáhnout pobyt u vody.

Ženy dávají přednost vyloženě tunikám, které jsou vyrobeny z lehkého příjemného materiálu. Ideální nejen k vodě.

Svetrová ponča

Oblíbená ponča slouží jako elegantní svrchní vrstva a dle provedení může tento kousek být vhodný na zimu i na léto. Nosit ho můžeme prakticky celoročně. Před zimou nás drží v teple a dodává vzhledu eleganci. V aktuálnímu teplejšímu období poslouží jako trendy alternativa klasické mikiny.

Ponča jsou hravá a každý si je snadno oblíbí. Nemají jasně dané parametry. Některé jsou s kapucemi, některé mají límec, jiné zase rukávy. Jejich úkol je v módě ovšem jasně daný a tím je ochrana před počasím. To splňují dokonale.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.