Tipy na správné uložení zimního oblečení. Jak neponičit péřovou bundu?

Doufejme, že to nezakřikneme, ale nastal čas na uložení zimního oblečení. Sbohem zimní kabáty, teplé svetry, rukavice i čepice. Uvidíme se znovu až na podzim. Jak ale správně uložit své oblíbené zimní kousky, které stály nemalé peníze, aby se neponičily a byly stále jako nové? Máme pro vás několik praktických tipů.

Vyprat a nechat vyvětrat

Pro mnoho z nás je to samozřejmost. Přesto by pro vás bylo velkým překvapením, kolik lidí v tomto ohledu chybuje a ukládá oblečení nevyprané a nevyčištěné. Vždyť proč zbytečně čistit a prát něco, co po vyndání z vakuového pytle znovu vypereme?

Pravda je taková, že ať se snažíme sebevíc, uložené oblečení x měsíců v krabici nebo pytli má sklon k zatuchnutí. Uložené oblečení bojuje s vlhkostí a často tak po vytažení zrovna nevoní jako Chanel no. 5, jak jste zvyklé.

Abyste alespoň trochu zabránily zatuchnutí a načichnutí různých pachů, všechno zimní oblečení řádně vyperte. Kabáty dejte raději do čistírny a nezapomeňte také na zimní kozačky, které si rovněž zaslouží svou péči.

Levandule provoní uložené oblečení a odpudí moly

Do vakuových pytlů či krabic s uloženými zimními kousky uložte sušenou levanduli či levandulové vonné mýdlo. Levandule je totiž účinným přírodním bojovníkem proti molům, které vyhledávají vlhkost a tak by se jim v uloženém oblečení mohlo líbit. Mimo jiné má výraznou svěží vůni, která vydrží na oblečení vonět po dlouhé měsíce.

Pozor na péřové bundy

Velmi oblíbeným úložným systémem na oblečení jsou již zmíněné vakuové pytle. Zaberou minimum místa, jsou průhledné, takže máte přehled o uložení věcí a chrání vaše oblečení proti různým domácím škůdcům.

Některému oblečení by ale vakuové pytle mohly uškodit. Takovým kouskem jsou péřové bundy. Ty doporučujeme vyprat doma nebo nechat vyčistit v čistírně a poté pověsit na ramínko do skříně. Použít můžete různé ochranné pytle například proti prachu. Péřové bundy ale potřebují prostor a vzduch.

Foto: Shutterstock

Do bot vložte kopyta nebo noviny

Aby si vaše zimní obuv i po uložení uchovala svůj pevný tvar a vypadala stále jako nová, máme pro vás malý trik. Vložte dovnitř tzv. kopyta, které vyplní obuv. Postačíte si ale i s obyčejnými novinami, které poslouží stejně jako kopyta. Nezapomeňte obuv ošetřit impregnací.

NikolKurkova

Oblékání je odrazem člověka - malý kousek z toho, kdo jste, je v tom, co máte na sobě (M. Jacobs). Můžete být každý den za někoho jiného a zároveň sami sebou. Tohle kouzlo na módě prostě miluji.