Každý módní maniak jistě dobře zná film Ďábel nosí Pradu. A každý také ví, že je tento film inspirován ženou, která je nejvlivnější osobností v módním průmyslu. Kolují kolem ní samé báje a zvěsti. Víte ale, kdo je Anna Wintour ve skutečnosti? 

Začátky v Harper’s Bazaar

Svou kariéru módní novinářky začala v anglické verzi časopisu Harper’s Bazaar v roce 1970. Už během svého působení v tomto módním časopise snila o práci ve Vogue. I kvůli profesním neshodám s ostatními redaktory v Harper’s Bazaar se spolu se svým přítelem odstěhovala z Londýna do New Yorku.

View this post on Instagram

⚜️IA: Since you started here at Vogue, how do you think the business of fashion in the United States has changed? ⚜️Anna Wintour:Well, I think it used to be that the American fashion landscape was made up of some very dominant brands. Whether that was Calvin, Ralph, Donna, Michael and Marc — they were really household names and to grow and become anything close to that was a 10-year exercise. What I see happening now is that it is so much easier today for young talent to emerge and be recognised and to find a customer. If you are talented and you use a modern way to communicate and you do all the things that you need to do, you can be established so much more quickly. It’s also incredible how sophisticated the customer is and how much they know and how they don’t want to be taken advantage of — even a customer who has time and is privileged and has money and can spend a lot on clothes. They will price out something online and not want to be taken advantage of and I think that’s a huge, huge change. (Source:BOF✔️) #annawintour #vogue #fashion #celebrity #nyc #interview #interesting

A post shared by Anna Wintour (@wintourworld) on

 

Kariéra v New Yorku

Po přestěhování do NY se stala juniorní módní novinářkou americké verze Harper’s Bazaar. Na této pozici ale dlouho nevydržela, protože její kariéra odstartovala rychlostí blesku. Následovala spolupráce s časopisy, jako například Viva, Savvy nebo New York Magazine.

Vogue jako jiný svět

Pod vládou Anny Wintour nabral módní časopis Vogue úplně jiný směr. Anna je také zodpovědná za vznik tří sesterských časopisů Vogue – Teen VogueVogue Living a Men’s Vogue.

Pokud se ve Vogue objevily fotografie neznámého fotografa, druhý den měl zakázky na celý rok. Anna Wintour tímto stylem objevila také mnoho modelek, které spolupráce s Vogue proslavila. Ke slávě a úspěchu pomohla také mnohým módním návrhářům – např. Michael Kors, nebo John Galliano. Časopis Vogue se za její vlády stal módní biblí.

View this post on Instagram

⚜️IA: Going back to something you said earlier — if fashion reflects the time, then it’s hard to think about the current times without thinking about politics. AW: Did you just come from London? IA: I did. ⚜️Anna Wintour:Did you see our Theresa May coverage? ⚜️IA: Yes, actually, I took some pictures. It was on the front page of every newspaper. It was kind of incredible. ⚜️Anna Wintour :Yes, for some reason they had the idea that we might be putting the prime minister on the cover. That was never part of the discussion, and I don’t know where that came from. I was concerned that they might be disappointed. ⚜️IA: Well they weren’t. It was everywhere — a political story in Vogue. I was doing some reading and learned that Lee Miller, Vogue’s war correspondent at the end of WWII, actually published some quite provocative photos on the topic of the Holocaust — so in a way, Vogue has always addressed serious topics like politics. ⚜️Anna Wintour:Yes, we do have a history. I never understand why no one has made a movie about her, because she’s such a fascinating character. Thank you for looking at that. It was shocking at the time, or maybe shocking isn’t the right word. ⚜️IA: Arresting? ⚜️Anna Wintour:It was arresting and stunning and remarkable that Alex Liberman, who was the editorial director at the time and who was really one of my great mentors, he had the fearlessness and the compassion and the humanity to see how moving and emotional those pictures would be. (Source-BOF✔️) #annawintour #vogue #fashion #bof #interview #interesting #politics #theresamay #london #nyc

A post shared by Anna Wintour (@wintourworld) on

Konec éry

Už začátkem tohoto roku se objevily informace o odchodu slavné Anny Wintour z čela časopisu Vogue. Tyto informace byly následně vyvráceny. Nyní ale nastal čas na pravdu. Časopis Vogue a Anna Wintour hlásí konec jedné éry. Po třiceti letech totiž odchází Anna Wintour. Rozloučení přišlo se zářijovým číslem Vogue, ve kterém svou nadvládu nad vydáním předala zpěvačce Beyoncé, která je zároveň tváří čísla.

Foto: Unsplash.com, Vogue.com.au, Instagram.com/wintourworld.

Další nálož inspirace najdete na našem Instagramu!
Líbil se vám článek?
FashionMagazin.cz na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz
Sledujte FashionMagazin.cz také na Google News!

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments