Internet je plný návodů, jak pečovat o svoji pleť. Najdete tipy na špičkovou luxusní kosmetiku, ale i tu, kterou si podle babských rad můžete vyrobit svépomocí. Příroda je pro nás velkým pomocníkem, ale ne všechny “přísady” dělají pokožce dobře.

Vybrali jsme pro vás několik známých surovin, které se často používají pro výrobu domácí kosmetiky, ale ve skutečnosti by se neměly buď vůbec používat nebo jen výjimečně.

1. Citrón

Možná jste také četli o tom, jak úžasné účinky má např. citronová šťáva na pleť. Je to vlastně pravda, protože dokáže pokožku rozjasnit. Jenže je velmi kyselá, takže vysušuje a může dokonce způsobit “popálení”. Citrón zkrátka dráždí a pokud to s aplikací citrónu na pokožku přeženete, snadno z toho může být pěkný problém.

2. Jedlá soda

Soda je klasikou nejen když jde o zuby, ale i v přípravcích z domácí kosmetiky. Problém je, že jedlá soda má na pH stupnici hodnotu 9. Pokožku tedy značně vysušuje a pryč se z ní tak dostávají i prospěšné kyseliny. Výsledkem je, že tělo produkuje více mazu, aby dalo vše do pořádku. Dlouhodobé používání je rozhodně cesta, jak si pokožku zničit.

3. Vajíčka

Bílky se běžně doporučují jako pleťová maska. Vajíčka samy o sobě nejsou pro pleť problémem, ale při smíchání s jinými ingrediencemi už mohou mít zcela opačný účinek. Největší nebezpečí pak skrývají bakterie salmonely. Pozor tedy na skladování.

4. Lak na vlasy

Jestli jste o tomto tipu neslyšeli, buďte rádi. Občas najdete doporučení používat lak na vlasy k “fixaci” svého make-upu. Horšího nápadu není! Už z názvu je jasné, že tento výrobek patří na vlasy, a ne na obličej. Chemické látky obsaženy v laku na vlasy rozhodně nejsou určeny na pleť.

5. Cukr a sůl

Využívají se pro peeling, obvykle např. v kombinaci kokosový olej s hnědým cukrem. Problémem je, že pokud nejsou cukry dostatečně rozpuštěné, působí velmi abrazivně, což rozhodně nemusí být pro vaši pokožku nic dobrého.

6. Skořice

Pleťová maska ze skořice má být dle “internetových návodů” perfektní způsob, jak se zbavit akné, černých teček a pigmentových skvrn. Jenže jak už si mnoho lidí ověřilo, ve skutečnosti taková skořicová maska přivodí spíše podráždění kůže, zarudnutí a dokonce i puchýře. Podle dermatologů může velké množství skořice přivodit i trvalé poškození kůže.

7. Krém na nohy

Podobně jako u laku na vlasy, i aplikace krému na nohy na vaši pleť je opravdu špatný nápad. Tyto přípravky jsou dělány na suchou a velmi tvrdou pokožku chodidel. Jemná kůže na obličeji tak sice bude ošetřena rychle, ale výsledkem budou akorát tak ucpané póry.

8. Majonéza

I majonéza je oblíbeným prostředkem pro pleťové masky. Za 20 minut bude pleť jemná a zářivá, ale zároveň obličej zůstane lepkavý. Podobně jako u krému na nohy, i zde dochází k ucpávání pórů. Majonézu volte raději jen do salátů a sendvičů.

Načítání...