Suchá pleť je typická nepříjemnost provázející aktuální období. Nevědomky si často škodíme sami nevhodnou péčí

Suchá pokožka dokázala potrápit už kdekoho. Týká se jak mužů, tak žen, jak dětí, tak starších. Jejími projevy může trpět kdokoliv, a to nejen vlivem dědičnosti, ale také díky nevhodnému používání některých výrobků, či špatnému životnímu stylu. V poslední době může také nepříznivé ovlivnit pleť časté nošení roušek a respirátorů. V tomto článku si popíšeme, co pleť ovlivňuje a jak se o ní správně starat.

Co způsobuje suchou pleť?

Jedním z hlavních faktorů je dědičnost. Ale nejen ta. Dokonce i člověka s mastnou a problematickou pletí může suchá pokožka čas od času pěkně potrápit. A to hlavně po použití nevhodné kosmetiky.

Pleť vysušují především přípravky s vysokým množstvím alkoholu, dále chlór, čisticí přípravky, či některá agresivní mýdla. [1]

Příčinou suché pleti může být také nedostatek tekutin a některých vitamínů a tuků. Může se objevit také důsledkem kouření, či nadměrného vystavování se horké vodě a přehnaně častým mytím. V neposlední řadě pak ovlivňují naší pokožku klimatické změny, počasí a stárnutí.

Suchá pokožka dokáže potrápit hlavně v zimním období.

Foto: Shutterstock

Jak se projevuje suchá pokožka?

Suchá pleť se projevuje především nepříjemným pnutím, tvorbou prasklinek a odpadáváním šupinek, hrubostí kůže a v některých případech i svěděním, či bolestí. Má nižší koncentraci hydratačních látek a sníženou schopnost na sebe vázat vodu.

Pokud na pokožku nezapůsobí správně vybrané přípravky, či je svědění a bolest velmi nepříjemná, je vhodné navštívit dermatologa. Suchá pokožka může být také příznakem některých onemocnění, a to především onemocnění ledvin, či cukrovky. [2]

Jak se o suchou pleť starat?

  • Důležitá je hlavně trpělivost. Co se týče čištění, nemělo by se to přehánět. Ráno a večer to bohatě stačí. Doporučujeme používat jemné krémové přípravky či čistících oleje. Vyvarujte se nadměrnému používaní vody. Ta pokožku vysušuje.
  • Je dobré používat vysoce hydratační krémy. Vhodné jsou produkty obsahující mořské řasy, ceramidy, kyselinu hyaluronovou, vitamíny A a E. Místo krémů můžete používat i hydratační oleje.
  • Vyhněte se přípravkům s vyšším obsahem alkoholu. Pokud se vám na pleti objevují šupinky, je vhodné použít jemný peeling, který vás odumřelých buněk zbaví. Nesmíte to ale přehánět. Dvakrát až třikrát za měsíc to stačí. Příliš častým používáním peelingu si můžete poškodit strukturu pokožky a zbytečné ji podráždit.
  • Nepodceňujte správnou životosprávu. Dodržujte pitný režim a dbejte na kvalitní a vyvážený jídelníček. Neopomínejte přísun zdravých tuků, které najdeme v rybách, oříšcích či avokádu.
  • Dávejte si také pozor na delší pobyt na slunci a používejte kvalitní přípravky na ochranu před UV zářením.
  • Také se nedoporučuje kouřit. Cigarety mají velký vliv na vysušování pokožky a následnou tvorbu vrásek.

Pokud vás problémy neopustí ani při dodržování správných pravidel, či se u vás projeví vyrážka, navštivte dermatologa, který objeví příčinu či navrhne další vhodné přípravky a řešení. Někdy je to běh na dlouhou trať, ale snaha se v tomto případě jistě vyplatí.

Zdroje

  1. Vliv přípravků na suchost pokožky: https://www.paulaschoice-eu.com/alcohol-in-skincare-the-facts
  2. Suchá pokožka jako možný projev onemocnění ledvin nebo cukrovky: https://www.aad.org/public/diseases/a-z/kidney-disease-warning-signs

Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.