Sportujete v těch správných botách?

Čím se vyznačuje obuv určená na běh, turistiku, cyklistiku nebo do posilovny? Na každý druh sportu se hodí jiný typ obuvi. Kromě specifikovaného účelu byste se při výběru měli zaměřit i na to, zda vám boty dobře sedí na noze.

Sportovní boty plní hned několik funkcí:

  • chrání před zraněním
  • zajišťují správné držení těla
  • zpevňují nohu
  • odvětráváním a regulací teploty vytvářejí ideální mikroklima pro chodidla
  • zamezují přetížení a rychlé únavě nohou

To jsou dost dobré důvody k tomu, abyste si je ke sportu skutečně obouvali. A také je střídali podle druhu sportu, kterému se právě chystáte věnovat.

Běžecká obuv

Typickými vlastnostmi klasických běžeckých bot jsou lehkost, prodyšnost, pružnost, tlumení nárazů, stabilita a určitá odolnost. Vyzkoušejte například běžecké boty Under Armour s nastavitelným šněrováním, zpevněnými zónami na přilnavé podrážce a s propracovanou vložkou se stélkou. Díky těmto vymoženostem se při běhu bude výborně přenášet váha a budete se cítit komfortně.

Některé modely mají vzadu elastický pruh, aby noha v botě lépe seděla, nebo slip-on konstrukci pro rychlé a jednoduché obutí. Na běh v neupraveném terénu (horské stezky, les) je určena trailová (terénní) běžecká obuv, například obuv značky Salomon.

Turistické boty

Pro pěší turistiku se hodí boty Salomon, ale na rozdíl od trailového typu jsou těžší, tvrdší, odolnější a lépe fixují kotníky. Velký důraz je u nich kladen na stabilitu a té je přizpůsobena i podrážka s výbornou trakcí na mokrém, případně i kamenitém povrchu.

Větrání obvykle zajišťuje svršek, který je vyroben z co nejprodyšnějších materiálů. Ale pokud se na pěší turistiku chystáte v přechodových ročních obdobích, kdy na horách hrozí srážky, je lepší – dokonce i na úkor prodyšnosti – zvolit nepromokavou variantu.

Při několikahodinových až celodenních pochodech po horách v robustnější obuvi záleží i na tom, aby měly měkkou a flexibilní stélku, která dobře tlumí nárazy.

Cyklistické tretry

Tyto boty mají na starost zajištění pevného spojení s pedály a optimální přenos síly z nohou do pedálů. Většinou nejsou určeny k dlouhým pěším výletům a mají podrážku, ke které se dají dodatečně namontovat protiskluzové kolíky.

Rozlišujeme silniční tretry, tretry na horské kolo, cyklo-turistické tretry a zimní tretry. Při výběru treter si dejte pozor, abyste si koupili takové, jaké jsou kompatibilní s nášlapnými pedály vašeho kola.

Obuv pro indoorové sporty

Ve vnitřních prostorách určitě sportujte v botách s bílou, resp. světlou podrážkou, které nezanechávají šmouhy na podlaze a cvičebním náčiní. Ostatní vlastnosti, které by obuv pro indoorové sporty měla mít, jsme vyjmenovali u běžecké obuvi.

Do posilovny a tělocvičny se vám budou hodit i další typy bot – žabky Under Armour nebo žabkové pantofle Nike – a to konkrétně na sprchování ve společných sprchách.

Při sprchování je důležité mít na nohou obuv, aby se zabránilo přenosu infekčních plísňových chorob nohou. K tomuto účelu si vybírejte žabky vyrobené převážně ze syntetických materiálů, které rychle schnou, nebo ze kterých se voda snadno otře a hned se dají dát do tašky. Samozřejmostí by měla být bezpečná protiskluzová podrážka. A jistě oceníte i jejich malou hmotnost a dobrou skladnost v tašce nebo v batohu.


Avatar

Redakce

Bavíme, radíme a inspirujeme. Jsme FashionMagazin.cz a na českém internetu fungujeme už od roku 2012!