Spánkem ke kráse: Vědecky podložené důvody, proč byste si měli dopřát 8 hodin spánku

woman sleeping on blue throw pillow

Mnoho z nás by si často přálo, aby den měl více hodin, abychom se stihli věnovat svým aktivitám, pracovním povinnostem a také si užili spoustu zábavy. Někdy kvůli tomu ale podceňujeme význam spánku. Vědecký výzkum však jednoznačně ukazuje, že spánek je nezbytným prvkem pro naše zdraví a krásu. V tomto článku vám přinášíme několik klíčových vědeckých důvodů, proč je spánek nenahraditelný.

Regenerace buněk a tkání

Během spánku probíhají procesy opravy a regenerace buněk a tkání našeho těla. To zahrnuje například opravu svalových vláken po fyzické aktivitě a také obnovu pokožky. Kůže je naším největším orgánem a spánek zásadním způsobem ovlivňuje její stav. Během hlubokého spánku dochází ke zvýšenému průtoku krve do pokožky, což napomáhá regeneraci a tvorbě kolagenu, který udržuje pokožku pevnou a pružnou.

Obrana proti stresu

Stres je nepřítelem krásy i zdraví. Spánek má významnou roli v procesu zvládání stresu. Během spánku se totiž snižuje hladina stresových hormonů, což nám umožňuje lépe reagovat na stresové situace během dne. Nedostatek spánku naopak vede k hromadění stresu, což může vést k problémům s pletí, vlasy a dokonce i k problémům s nadváhou.

woman lying on bed
Foto: Unsplash

Hormonální rovnováha

Spánek hraje významnou roli i v regulaci hormonálních hladin. Při nedostatečném spánku dochází ke změnám v hladinách hormonů ovlivňujících chuť k jídlu. Hladina hormonu hladu (ghrelinu) stoupá, zatímco hladina hormonu sytosti (leptinu) klesá. To může vést k nadměrnému kalorickému příjmu a potížím s udržením zdravé hmotnosti.

Jasné oči

Nepostradatelnou součástí naší krásy jsou rozhodně zářivé oči. Spánek má významný vliv na stav našich očí a vzhledu jejich okolí. Nedostatek spánku může způsobit otoky, tmavé kruhy pod očima a suchost očí. Kvalitní spánek zajišťuje, že oči budou zářit a vypadat odpočatě.

Posilování imunitního systému

Spánek není důležitý jen pro pleť, ale i pro celkovou vitalitu organismu. Během spánku se naše tělo brání proti infekcím a zánětům, což má přímý vliv na zdraví a krásu pleti. Kvalitní spánek tak může být vaší první linií obrany proti nepříznivým vlivům okolního prostředí.

Závěr

Spánek není luxus, je to klíčový faktor pro naše zdraví a krásu. Vědecký výzkum jednoznačně potvrzuje, že pravidelný a kvalitní spánek má pozitivní vliv na regeneraci těla, zvládání stresu, kognitivní funkce, hormonální rovnováhu a celkový vzhled. Nezapomínejte na kvalitní a dostatečný spánek – je to investice do vašeho zdraví i krásy.


Avatar

Noemi

Nejšťastnější jsem, když tvořím, sportuju nebo cestuju. Zajímám se o zdravý a udržitelný životní styl. Móda je pro mě umění - ať už je náš styl konvenční nebo alternativní, vždy nám dává prostor vyjádřit se beze slov. Odlišuje nás a zároveň spojuje, a právě to na módě miluju.