Snubní a zásnubní prsteny: kde se nosí a kdy tato tradice vznikla

V České republice je zvykem, že zásnubní i snubní prsteny se nosí na prsteníku levé ruky. Jenomže ne všude ve světě to mají stejně. Pojďme se společně podívat na to, kdy se snubní prsteny začaly nosit a kde je nenosí na levé ruce. Možná vás také překvapí, kdy začali snubní prsteny nosit také muži.

Starověký Egypt a žíla lásky vedoucí od srdce

Zásnubní prstýnek dává okolí najevo, že se žena brzy stane něčí manželkou. Po sňatku si jej na prstě buď ponechá nebo přesune na jiný prst, protože na levý prsteníček ji přibyde ještě prsten snubní. Tato tradice nošení snubního prstenu právě na levém prsteníku sahá až do starověkého Egypta. Starověcí Egypťané totiž věřili, že od srdce vede žíla, která končí právě v levém prsteníku.

Revoluce v nošení snubních prstenů s příchodem první světové války

Opravdu dlouho trvalo, než začali snubní prsteny nosit také muži. Dokonce až do 20. století je totiž nosily výhradně ženy. Traduje se, že zlom nastal v době, kdy vypukla první světová válka. Muži si s sebou do války brali snubní prsteny, aby jim připomínaly jejich manželky, které na ně doma čekají.

Levá nebo pravá? Svět je rozdělen

Cestujete rádi? Pokud ano, rozhlížejte se za hranicemi kolem sebe a zkoumejte, kde lidé v jednotlivých zemích nosí snubních prsteny. Většina Evropy preferuje levou ruku, ale například v Bulharsku, Dánsku, Gruzii, Makedonii a Řecku jsou zásnubní a snubní prsteny nošeny na pravé ruce. Mimochodem, pokud si momentálně vybíráte snubní či zásnubní prsten, neměl by vaší pozornosti uniknout e-shop Brilianty.cz. Na něm si totiž zaručeně vyberete prsten, který již nikdy nebudete chtít sundat.

Tradice nošení zásnubních a snubních prstenů sahá daleko do historie a vždy byla symbolem lásky a věrnosti. Pokračujte v tomto krásném zvyku a noste své zásnubní a snubní prsteny s hrdostí.


Avatar

Redakce

Bavíme, radíme a inspirujeme. Jsme FashionMagazin.cz a na českém internetu fungujeme už od roku 2012!