Skarifikace neboli jizvení je praktika stará téměř jako lidstvo samo. Každá kultura ji měla spojenou s něčím jiným. Zatímco u domorodých a archaických kmenů měla význam v přechodovém rituálu, na západě bývaly jizvy symbolem chrabrosti šermířů nebo naopak hanby – kriminálníkům a otrokům se vypalovaly značky. Zdaleka ale nejde o přežitou praktiku. V dnešním článku se podíváme na skarifikaci jako trend v moderní společnosti.

Foto: Pixabay.com
Foto: Pixabay.com

3 druhy skarifikace v proměnách času

Skarifikaci dnes najdete v portfoliu téměř každého lepšího tetovacího a piercing studia. Považuje se za tělesnou modifikaci, stejně jako piercing a tetování. Oproti nim jde ale o bolestivější proceduru, která má svá specifika a je nevratná. Často se proto označuje jako těžká tělesná modifikace. Má 3 základní druhy

  • vyřezávání (cutting)
  • vypalování (branding)
  • tetování

Všechny původní metody získávají na čím dál větší popularitě i v moderní společnosti. Celý zákrok se většinou provádí bez umrtvení za použití skalpelu, popř. rozžhaveného kovu. Do rány může být aplikován také inkoust. To vytvoří efekt podobný běžnému tetování. Tuto metodu používali například Maoři z Nového Zélandu. Oproti klasickému strojku ale rána nikdy nesplyne z kůží a tetování tak bude „vystouplé“.

Foto: Pixabay.com
Foto: Pixabay.com

Možnosti skarifikace a hojení

Umělecké jizvení může mít v podstatě jakékoliv tvary zákazník požaduje. Je možné vytvářet obrysy, ale i celé plochy. Záleží na tom, kolik kůže je při zákroku odstraněno. Řez je veden dostatečně hluboko, aby po zahojení zůstala jemně vystouplá a viditelná jizva ve tvaru motivu. Míra vystoupení záleží na části těla, kam je motiv umístěn.

Během hojení je potřeba jizvám věnovat velkou péči. Je nutné udržovat místo čisté. Doporučuje se čas od času odstraňovat strupy. Čím déle totiž zůstane rána čerstvá, tím výraznější jizva bude.

Zatímco dříve měla skarifikace rituální či jiný, společensky standardizovaný význam, dnes ji dávají významy lidé sami. Stejně jako tetování.

Setkali jste se už někdy se skarifikací? A jaký je váš názor?

Diskuze

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Kdyz jsem byl maly, chtel jsem si nechat udelat branding. Pak jsem vyrostl a dostal rozum 🙂

No vidíš, zaplatpambu z toho nevyrostl všichni, páč bych jinak neměla do koho píchnout, říznout, provozovat branding a removal 😁