Rýžová voda slibuje blaho pro pleť i vlasy. Asijské ženy ji využívají po staletí

Rýže, jako základní potravina a symbol prosperity v mnoha kulturách, nám nabízí více než jen chutné pokrmy. Její využití v kosmetických rituálech sahá hluboko do minulosti, a to především v asijských zemích. Jednou z těchto tradičních praktik je používání rýžové vody pro péči o vlasy a pleť.

Rýžová voda a její výroba

Výroba rýžové vody je snadná a nevyžaduje žádné zvláštní dovednosti. Nejdříve rýži opláchněte, abyste odstranili prach a přebytečný škorb. Poté přidejte čistou vodu a namočenou rýži nechte odpočívat několik hodin. Během tohoto procesu se do vody uvolní řada živin, jako jsou vitamíny skupiny B, vitamín E, minerály a antioxidanty.

Foto: Shutterstock

Rýžovou vodu můžete skladovat v chladničce a používat postupně během několika dní. Pokud si přejete, můžete přidat pár kapek éterického oleje pro příjemnou vůni.

Účinky na vlasy

Rýžová voda se prokázala jako skvělé tonikum pro vlasy. Obsažené látky posilují vlasové folikuly, což vede k zesílení vlasů a snížení lámavosti. Pravidelné používání může pomoci i s růstem vlasů, a tím dodat vlasům plnější a objemnější vzhled. Rýžová voda také může zmírnit svědění a podráždění vlasové pokožky, čímž přispívá k celkovému zdraví vlasů.

Účinky na pleť

Rýžová voda není prospěšná jenom pro vlasy, ale i pro pleť. Díky antioxidantům a vitamínům podporuje rýžová voda regeneraci pokožky a bojuje proti volným radikálům, které mohou způsobit předčasné stárnutí. Pravidelné používání rýžové vody může zanechat pleť jemnou, pružnou a sjednocenou. Navíc je vhodná i pro citlivou pleť, protože je šetrná a nezpůsobuje podráždění.

Jak používat rýžovou vodu

Existuje několik způsobů, jak rýžovou vodu využít. Můžete ji používat jako tonikum po čištění pleti, přidávat do oblíbených pleťových mask a krémů, nebo ji dokonce používat při mytí vlasů jako kondicionér. Při použití na vlasy se doporučuje nechat rýžovou vodu působit alespoň 10-15 minut, než ji důkladně opláchnete.

Závěr

Rýžová voda je nepochybně jeden z pokladů z minulosti, který se vrátil do popředí moderního zájmu o přírodní a účinnou péči o zdraví a krásu. Její účinky na vlasy a pleť jsou skutečně ohromující a nabízí nám možnost přidat do naší každodenní rutiny něco zcela jedinečného. Pokud toužíte po lesklých a pevných vlasech a krásné pleti, možná je tato metoda pro vás to pravé.

Zdroj: https://draxe.com/beauty/rice-water-for-hair/

Noemi

Nejšťastnější jsem, když tvořím, sportuju nebo cestuju. Zajímám se o zdravý a udržitelný životní styl. Móda je pro mě umění - ať už je náš styl konvenční nebo alternativní, vždy nám dává prostor vyjádřit se beze slov. Odlišuje nás a zároveň spojuje, a právě to na módě miluju.