Řasy si upravujeme už tisíce let. Ve starověkém Egyptě si je malovali dokonce i muži

Výrazné a husté řasy jsou snem mnoha žen a dívek. Upravené vějířky řas okolo očí dnes můžeme považovat za standard. Pravdou ale je, že zvýrazněné řasy jsou v oblibě již po tisíce let. Víte, jaká je historie úpravy řas a kdy vůbec vznikla první řasenka?

Řasenka je původem ze starověkého Egypta

Vůbec první zmínky o řasence pochází ze starověkého Egypta, který je tak považován za kolébku nejen tohoto kosmetického pomocníka, ale i celého odvětví. Z nálezů jsme se mohli přesvědčit o tom, že si dříve řasy neupravovaly pouze ženy, ale i muži!

Dříve samozřejmě neměli klasické řasenky, jak je známe dnes. Místo toho ke zvýraznění řas používali uhlí a tmavé afrodiziakální masti, které řasy začernily, dodaly jim objem a navíc oči chránily před silnými slunečními paprsky.

V Římě ženy používaly hřebínky ze slonoviny

Ani ve starověkém Římě nebylo líčení očí opomenuto. Zde však používaly jiný způsob, se kterým dodaly svému pohledu svůdnou hloubku. Římanky si na řasy na nanášely uhlí a používaly k tomu hřebínky ze slonoviny. Používal se zde také opálený korek, který řasy zesílil a dodal jim tmavý nádech.

Konec zvýrazňování řas?

Ačkoli bylo zvýrazňování řas nesmírně populární a my nyní již víme, že mu podléhali i muži, ve 14. až 17. století, kdy světu vládla renesance, došlo k výraznému útlumu líčení řas. Místo toho bylo trendem mít dokonale alabastrovou pleť a vysoké čelo. Černé a výrazné řasy tak na několik stovek let upadly do zapomnění.

Zajímavostí je, že vlivem renesance panující v tomto období, si ženy dokonce řasy odstraňovaly a to i společně s obočím.

Kdy vznikla první řasenka?

Dneska má doma alespoň jednu řasenku snad úplně každá z nás. Víte ale, kdy vznikla ta vůbec první, která byla předchůdkyní pro ty, které v současné době ukrýváme v toaletních stolcích či kosmetických taštičkách?

Za první řasenku vděčíme muži jménem Eugène Rimmel. Byl to dvorní parfémář královny Viktorie. Řasenka spatřila světlo světa v první polovině 19. století a okamžitě se stala terčem zájmu celého světa, který si podmanila. První řasenka vznikla smícháním vazelíny a uhelného prachu.

Foto: Pexels.com, Shutterstock.com.


Avatar

nikolblahova

Móda není jen o dokonalých mírách, móda je i o kyprých tvarech. Každá jsme nějaká - nízká, vysoká, plnoštíhlá i tenká. A přesto jsme každá krásná. Tak nějak po svém. Milujme módu, protože díky ní můžeme vyjádřit, kdo vlastně jsme.