Příběhy slavných aneb osudy 5 známých módních návrhářů

I přes veškerou slávu a bohatství jsou přední módní návrháři taktéž jen obyčejnými lidmi, kteří mají svojí 13. komnatu. Tu jsme se pro vás snažili pootevřít, abychom vám mohli zprostředkovat jejich životní příběhy, které ne vždy byly zrovna idylické.

Stefano Gabbana

Rodák z italského Milána již od malička inklinoval k módě a umění, což potvrzuje fakt, že odmaturoval na Institutu průmyslového umění a designu.

Jak už to tak u slavných a bohatých lidí bývá, tak ani Stefano nepocházel z nikterak majetné rodiny. O to větší píli a úsilí musel vynakládat, aby se v životě prosadil.

V roce 1985 založil dnes již světoznámou oděvní značku Dolce & Gabbana společně se svým parťákem Domenicem Dolcem. Je to právě Domenic, kdo hrál v životě Stefana významnou roli, neboť spolu netvořili jen pracovní pár, ale rovněž společně tvořili až do roku 2005 pár milenecký. I po svém rozchodu však oba zůstali ve firmě a snažili se o její další expanzi.

Společně taktéž v roce 2013 čelili obvinění z velkých daňových úniků, za něž původně dostali 20 měsíční podmínku, ovšem uspěli s odvoláním a tak byli v roce 2014 zproštěni viny.

Slavný citát: „Rozdíl mezi stylem a módou je kvalita.“

Coco Chanel

Nekorunovaná první dáma módního světa má za sebou možná nejsilnější příběh ze všech slavných návrhářů a návrhářek, jenž se v tomto článku nacházejí. Francouzská rodačka vyrůstala v nuzných podmínkách bez přístupu ke kvalitnímu vzdělání. Atmosféře jejího dospívání rozhodně nepřispíval ani fakt, že její máma zemřela, když malé Gabrielle (civilním jménem se jmenovala Gabrielle Bonheur Chanel) bylo 12 let, a její otec se hned na to vzdal péče o ní a její čtyři další sourozence, kteří tak všichni skončili v klášterním sirotčinci. Naštěstí lidé v tomto sirotčinci byli milí a Gabrielle se možná poprvé dostalo možnosti osobního rozvoje.

V dospívání se začal projevovat její kladný vztah ke kultuře a módě, když začala pomáhat své tetě v jejím krejčovství a taktéž začala zpívat v nočních podnicích, kde si následně vysloužila přezdívku Coco, v překladu Miláček.

Při svých vystoupeních potkala řadu vlivných lidí, kteří jí následně pomohli s její kariérou a otevřením vlastních obchodů a salonů.

Po její smrti v roce 1971 převzal značku Coco Chanel svérázný Karl Lagerfeld, který je jejím hlavním návrhářem dodnes.

Slavný citát: „My, ženy, potřebujeme krásu, aby nás muži milovali, a hloupost, abychom milovaly my je.“

Karl Lagerfeld

V roce 1933, i když on sám tvrdí, že až v roce 1938, se Karl Lagerfeld narodil dvaačtyřicetileté matce a šedesátiletému otci. Na rozdíl od dvou předchozích osobností světové módy vyrůstal v bohaté rodině, která ho plně podporovala a značně mu usnadnila jeho prvotní start kariéry. Ale samozřejmě všem musí být zřejmé, že bez uměleckého cítění by to stejně daleko nedotáhl.

Co dělá Karla Lagerfelda jedinečným, je neoddiskutovatelně jeho kontroverznost a svéráznost. Například v 90. letech předváděly jeho modely striptérky, což někteří lidé dost nelibě nesli. Rovněž jeho otevřená podpora nošení a vyrábění pravých kožichů je trnem v oku pro spoustu lidí, v čele s organizací PETA, jenž bojuje za práva zvířat. Rovněž dieta, kterou podstoupil a při které během roka zhubl přes 40 kilogramů svědčí o jeho zarputilé povaze.

Slavný citát: „Nikdo nechce vidět zaoblené ženy. Tlusté paničky sedí se svým sáčkem smažených brambůrků a říkají, že hubené manekýny jsou odporné.“

Gianni Versace

Rodák z jedné z nejchudších čtvrtí Itálie inklinoval k módě a šití již od útlého dětství. Velký vzor viděl ve své mámě, která vlastnila krejčovský salon, kde se malý Gianni učil dovednostem, jež ho později proslavily po celém světě. Již v necelých 10 letech navrhl svoje první šaty.

Osud si s ním začal nemile pohrávat v roce 1994, kdy mu byla diagnostikována rakovina. Gianni poté podstoupil krátkou léčbu, nicméně jeho práce módního návrháře mu natolik chyběla, že se rozhodl léčbu přerušit, i když nebylo zřejmé, jestli je již zcela vyléčen.

Ovšem rakovina se mu nakonec osudnou nestala, osud s ním měl totiž jiné plány. Psal se rok 1997, když byl Gianni zastřelen poblíž své vily v Miami. Proč se tomu tak stalo, není dosud známé. Svět módy tímto přišel o jednoho ze svých největších géniů.

Slavný citát: „Nepodléhejte trendům. Nenechte módu, aby vás ovládala, rozhodněte se, kdo jste a co chcete vyjádřit tím, jak se oblékáte a jak žijete.“

Blanka Matragi

 

Na závěr zavítáme do českých luhů a hájů a povíme si něco málo o životě přední české návrhářky Blanky Matragi. A právě u jejího netradičního jména začneme, to totiž převzala od svého manžela libanonského původu, za kterého se vdala v roce 1979.

Co se týče její kariéry, během ní se proslavila primárně v oblasti Perského zálivu, kde šila oděvy i pro ty nejvýznamnější šejky této oblasti. Blanka Matragi se taktéž může pyšnit titulem akademické malířky.

Její 13. komnata ukrývá skutečnost, že v roce 2013 se podílela na nelegální demolici vily na pražské Ořechovce, za což byla její firmě následně udělena pokuta v celkové výši 300 000 Kč, načež jí na základě odvolání byla půlka této částy odpuštěna.

Slavný citát: „Vlastní píle, svědomitost a tvrdohlavost ti vydělá peníze.“


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.