Plesová sezona je v plném proudu a společně s ní i nejrůznější akce, společenské události a večírky, které si v mnoha případech vyžadují určitý dress code. Co si ale budeme nalhávat –  ne všichni jsme natolik znalí tohoto oboru, abychom přesně věděli, co znamená, když je na pozvánce jako dress code uvedeno třeba slovíčko casual, black tie nebo sami-formal…

Ovládáte základy dress code?

A jak jste na tom vy? Máte jasnou představu, co se od vás očekává, když vyrážíte na událost, která si jakožto dress code určuje cocktail, festive attire nebo business atire?

Pokud kroutíte hlavou, že bohužel netušíte, není se za co stydět. Pokud nejste pravidelnými návštěvníky plesů a večírků, pak se není čemu divit, že se v těchto pojmech příliš neorientujete. A nebojte se, rozhodně v tom nejste sami. Naštěstí máte před sebou náš dnešní článek, ve kterém si jednotlivé dress code společně představíme a vy tak získáte představu, co se od vás očekává a jaké oblečení je vhodné zvolit, ať už vyrážíte na ples nebo kteroukoli jinou společenskou akci.

Casual dress code

Pokud se na pozvánce objeví slovíčko casual, máte ve výběru outfitu volnou ruku. Casual ve volném překladu znamená běžné oblečení, takže na danou akci můžete vyrazit v tom, v čem běžně chodíte. Vhodné je neformální, avšak slušné oblečení.

Semi-formal dress code

Označení semi-formal se nejčastěji objevuje na pozvánkách na oslavu nebo svatbu a určuje vám, že byste si měli obléknout ideálně klasiku v podobě malých černých šatů (na svatbu se černá nehodí, takže zvolte jinou barvu), v délce nejlépe pod kolena a k tomu botky na podpatku. Více nemusíte řešit.

[easy-image-collage id=28115]

Black tie dress code

Ačkoli název tohoto dress code nabádá k tomu, abyste si na sebe vzali černou kravatu, jak je řečeno v doslovném překladu, skutečnost je samozřejmě trochu jiná. Pro svůj outfit zvolte dlouhou slavnostní róbu, která může mít jakoukoli barvu a k tomu odpovídající vhodné doplňky. Tento způsob oblékání se nejčastěji týká například návštěvy divadla nebo důležitých společenských událostí.

[easy-image-collage id=26442]

Cocktail dress code

Jak už samotný název nabádá, ideální volbou jsou v tomto případě koktejlové šaty, které zpravidla končí nad koleny. Co se bot týče, samozřejmostí je obuv na podpatku a k tomu elegantní šperky.

Business attire dress code

Pokud se na pozvánce objeví business attire, napovídá vám to, že se jedná o formálnější událost, na kterou si můžete obléknout buď pouzdrové šaty v ideálně tmavé barvě, nebo kostýmek. I tady platí, že byste na nohou měly mít podpatky.

Black tie formal dress code

Jdete-li na událost, kde je jakožto dress code poznamenáno black tie formal (objevit se rovněž může black tie optional), pak sáhněte po formálním oděvu. Tím mohou být koktejlové šaty, klasika v podobě malých černých na zem, s nimiž v tomto případě nic nezkazíte.

[easy-image-collage id=28118]

Festive attire

Festive attire značí poloformální událost, kde si sice nemusíte příliš lámat hlavu nad tím, v čem vyrazíte, ale přesto by měla být vaše volba elegantní. Nabízí se koktejlové šaty s délkou ke kolenům, které mohou mít klidně živější odstín. Co se bot týče, tentokrát nemusíte sázet pouze na podpatky, ale povoleny jsou třeba i sandály nebo baleríny.

Foto: Unsplash.com, Pinterest.com.

Další nálož inspirace najdete na našem Instagramu!
Líbil se vám článek?
FashionMagazin.cz na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz
Sledujte FashionMagazin.cz také na Google News!

Diskuze

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Visitor Rating: 5 Stars

Visitor Rating: 4 Stars

Visitor Rating: 2 Stars

Visitor Rating: 2 Stars

Visitor Rating: 2 Stars

Visitor Rating: 4 Stars

Visitor Rating: 2 Stars

Visitor Rating: 3 Stars

Visitor Rating: 5 Stars

Visitor Rating: 5 Stars

Visitor Rating: 1 Stars

Visitor Rating: 5 Stars

Visitor Rating: 3 Stars

Visitor Rating: 4 Stars

Visitor Rating: 5 Stars

Visitor Rating: 3 Stars

Visitor Rating: 1 Stars

Visitor Rating: 1 Stars

Visitor Rating: 2 Stars