Praktické tipy pro zlepšení stavu pleti

Akné je problém, který někdy v životě potrápil snad každého. Ten, komu se nějaký ten pupínek vyhnul úplně, má opravdu štěstí. Bohužel existují lidé, které netrápí tento zdravotní problém jen v období puberty, ale pokračuje i dále do dospělosti. V tomto článku si shrneme pár praktických typů, jak zlepšit stav pleti. Jde o změnu každodenních návyků, které mohou naší pokožce ubližovat více, než by si člověk myslel.

Pozor na čem spíte

Položte si jednoduchou otázku a upřímně na ní odpovězte. Jak často měníte lůžkoviny? Pokud máte problémy s pletí, z velké části to může být způsobeno bakteriemi, které přežívají právě v polštářích, dekách a prostěradlech. Alespoň polštář by se měl měnit alespoň jednou do týdne. Zkuste to a za krátkou chvíli si budete moci všimnout rozdílu.

Rozdělené ručníky

Další věcí, která může v domácnosti ubližovat vaší pleti, je špatné použití ručníků. Měli byste si vyhranit ručník zvlášť na obličej a zvlášť na zbytek těla. Ten na obličej byste pak měli používat vždy čistý. Ideální je koupit si ručník z jemného materiálu, který pleť zbytečně nerozdráždí, a to v bílé barvě, abyste si mohli všimnout, pokud na obličeji zůstane například zbytek makeupu nebo jiná nečistota. To nás přivádí k dalšímu kroku.

Vždy se před spaním odličte

Tato rada je omílaná stále dokola a to právě proto, že je skutečně důležitá. Nikdy byste neměli chodit spát s nalíčením a už vůbec ne, pokud máte problémy s pletí. Ta potřebuje – hlavně přes noc – dýchat. Vrstva makeupu však ucpává póry a brání v přirozené regeneraci. Nejenže tedy riskujete tvorbu dalších nepříjemných pupínků, ale také infekci očí a jiné zdravotní problémy.

Naučte se telefonovat

Pokud trpíte akné, určitě jste si všimli, že jedna tvář je na tom vždy hůře, než ta druhá. A není to náhodou právě ta strana, na které držíte telefon? Na vašem mobilu přebývá nespočet bakterií, které mohou podporovat tvorbu akné.

Naučte nepřikládat při rozhovoru telefon přímo na tvář, ale držte ho kousek od ní. Také byste měli displej alespoň jednou denně čistit. Ideální jsou například dezinfekční ubrousky, které můžete mít stále při sobě.

Nesahejte si na obličej

Je to už takový zvyk, sahat si přes den na obličej. Zakrývat si pusu, když se smějeme nebo se opřít o tvář, když sedíme. Nedělejte to. Snažte se přes den stále myslet na to, že si na tvář nemáte sahat. Z rukou se Vám na obličej dostávají jen další bakterie. Pokud už si na tvář sahat z nějakého důvodu musíte, vždy si předtím umyjte ruce nebo použijte alespoň antibakteriální gel.

Vybírejte správnou kosmetiku

Nebojte se trochu experimentovat a vyzkoušet různé produkty, dokud nenajdete ten, který vám bude nejlépe vyhovovat. Každému sedí něco jiného. Někdo má akné a pleť mastnou, někdo naopak akné a pleť suchou. Někomu vyhovují přípravky s alkoholem, někomu bez.

Ne nadarmo se říká, že na jídle a kosmetice by se nemělo šetřit. V tomto případě to platí dvojnásob. Nebojte se zkusit také různé doplňky stravy nebo bylinky. Na akné má příznivé účinky zinek a vitamin B. Z bylinek je to kopřiva, jitrocel nebo měsíček lékařský. Nebojte se požádat o radu odborníka. A to samé platí i u jídelníčku. Zkuste omezit příjem mléčných výrobků a cukru a uvidíte, že rozdíl na pleti bude znát.

Nestresujte se

Posledním bodem na seznamu je stres. Dlouhodobě může způsobovat velké zhoršení pleti. To bohužel vede k dalšímu stresu a dalším negativním účinkům. Nestyďte se za váš obličej, i když zrovna není v kondici. Akné je věc, která trápí lidi po celém světě a rozhodně to není něco, za co by se měl člověk stydět nebo schovávat. Zkuste v sobě najít krapet sebedůvěry a uvidíte, že i díky tomu, se bude vaší pleti dařit lépe.

Foto: Unsplash.com.


Avatar

Agáta Eismannová

Jsem trochu snílek, trochu módní nadšenec, trochu romantik, trochu cynik. Zajímám se o zdraví a krásu, zejména o zevní péči o naše tělo. Není mi ale lhostejné ani to, co do svého těla dostávám skrze potraviny. Ráda předávám své vědomosti a zkušenosti i z oblasti zdravé výživy.