Laky na nehty slaví velkolepý boom. Na čas se od nich upustilo, někteří je považovali za nemoderní, nyní jsou ale opět na vzestupu. Stačí zásah laku a nehty vypadají úplně jinak, jsou upravené a ruce díky nim působí krásně. Ovšem i tahle mince má dvě strany.

Možná i vy své nehty lakujete. Možná jste si laky na nehty oblíbily pro jejich snadnou aplikaci a nepřeberný výběr odstínů a barev. Víte ale, co se doopravdy skrývá v těch drobných lahvičkách, kterých třeba i vy máte doma slušnou zásobu?

Barevné lahvičky plné chemie

Barevné lahvičky s laky na nehty na pohled vypadají velmi lákavě. Hýří všemi možnými odstíny, není barva, kterou byste si nemohly pořídit. Každá lahvička, byť je esteticky sebelákavější, však v sobě obsahuje chemii. Hodně chemie.

Co třeba toluen? Možná jej znáte kvůli narkomanům, kteří jej vdechují. Nebo další chemickou látku známou jako formaldehyd. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny právě formaldehyd označila jako karcinogen skupiny 1 – karcinogen prokázaný pro člověka. To jste věděly?

Parádo, trp! Stojí to ale za to?

Určitě znáte pořekadlo “parádo, trp!”, že ano? Opravdu je ale nutné pro krásu trpět? Nezisková organizace z Ameriky provedla průzkum, na jehož konci došla k negativnímu výsledku: lidé, kteří pracují v nehtových studiích, ať už jde o manikérky nebo třeba pedikérky, ke kterým si mnohé z nás chodí pravidelně nechávat své nehty zkrášlovat, trpí na chronické bolesti hlavy (zdroj: Forbes.com). Objevují se u nich problémy s dýcháním, výjimkou není ani podráždění pokožky.

Překvapujícím zjištěním také bylo, že práce v těchto studiích, dne dnes a denně lidí přichází do styku nejen s laky na nehty, způsobuje reprodukční problémy – například předčasný porod nebo těhotenské komplikace.

Foto: Pexels.com.

Načítání...

Diskuze